Dags för slutspel i Afrikanska Cupvinnarcupen

Primeiro de Agosto, Angola. Foto: primeiroagosto.com

Handbollskanalen serverar er en unik sammanställning av alla resultat och grupper i Afrikanska Cupvinnarcupen.

ANNONS
ANNONS
ANNONS

I herrklassen vankas det kvartsfinaler under onsdagen enligt följande:

FAP Yaoundé – JSK
Widad Smara – Kano Pillars
Al Ahly – Red Star
Raja Agadir – AS Hammamet

FAP Yaoundé, Widad Smara och Al Ahly ska kunna ta sig vidare relativt bekvämt. Mest intressant är den fjärde matchen mellan Raja Agadir (Marocko) och AS Hammamet (Tunisien). Hammamet får stå som favorit även om de inte imponerat hittills.

Damerna spelar en rak grupp där Primeiro de Agosto toppar efter fyra omgångar. De angolanska mästarna stormar mot ännu en kontinental titel.

Herrar

Deltagande lag
Widad Smara, Marocko
FAP Yaoundé, Kamerun
AS Hammamet, Tunisien
Red Star, Elfenbenskusten
Phoenix, Gabon
Al Ahly, Egypten
Raja Agadir, Marocko
Jeunesse sportive de Kinshasa (JSK), DR Kongo
Kano Pillars, Nigeria
Patronage, Republiken Kongo

Grupp A
13 april
AS Hammamet – FAP Yaoundé 0 – 10
Widad Smara – Red Star 23 – 20

14 april
Phoenix – AS Hammamet 31 – 29
Widad Smara – FAP Yaoundé 23 – 19

15 april
FAP Yaoundé – Phoenix 26 – 27
AS Hammamet – Red Star 33 – 21

16 april
Red Star – FAP Yaoundé 19 – 17
Widad Smara – Phoenix 30 – 21

18 april
Red Star – Phoenix 23 – 20
AS Hammamet – Widad Smara 35 – 28

1. Widad Smara, 6p +9
2. FAP Yaoundé, 4p +13
3. AS Hammamet, 4p +7
4. Red Star, 4p -10
5. Phoenix, 2p -19

Grupp B
13 april
Raja Agadir – Patronage 30 – 22
Al Ahly – JSK 37 – 24

14 april
Kano Pillars – Raja Agadir 15 – 23
Al Ahly – Patronage 31 – 24

15 april
Patronage – Kano Pillars 24 – 25
Raja Agadir – JSK 32 – 18

16 april
Al Ahly – Kano Pillars 31 – 24
JSK – Patronage 28 – 19

18 april
Kano Pillars – JSK 21 – 27
Raja Agadir – Al Ahly 27 – 28

1. Al Ahly, 8p +28
2. Raja Agadir, 6p +29
3. JSK, 4p -12
4. Kano Pillars, 2p -20
5. Patronage, 0p -25

Kvartsfinaler

19 april
FAP Yaoundé – JSK
Widad Smara – Kano Pillars
Al Ahly – Red Star
Raja Agadir – AS Hammamet

Semifinal
20 april
Vinnare QF3 – Vinnare QF4
Vinnare QF2 – Vinnare QF1

Plats 5-8
20 april
Förlorare QF2 – Förlorare QF1
Förlorare QF4 – Förlorare QF3

Plats 9-10
20 april
Phoenix – Patronage

Plats 7-8
22 april

Plats 5-6
22 april

Plats 3-4
22 april

Final
22 april


Damer
Deltagande lag
Tana Handball Club, Madagaskar
CARA, Republiken Kongo
Al Nouasser, Marocko
Primeiro de Agosto, Angola
FAP Yaoundé, Kamerun
Kada Queens, Nigeria
HC Vainqueur, DR Kongo

Gruppspel
13 april
Al Nouasser – Tana HBC 25 – 15
CARA – FAP Yaoundé 25 – 30
Primeiro de Agosto – HC Vainqueur 32 – 10

15 april
FAP Yaoundé – Kada Queens 26 – 17
HC Vainqueur – Tana HBC 25 – 20
Al Nouasser – Primeiro de Agosto 6 – 35

16 april
CARA – Kada Queens 34 – 15
Primeiro de Agosto – Tana HBC 39 – 4
HC Vainqueur – Al Nouasser 37 – 19

18 april
Primeiro de Agosto – Kada Queens 34 – 15
FAP Yaoundé – Tana HBC 22 – 28
CARA – Al Nouasser 44 – 15

19 april
CARA – Tana HBC
FAP Yaoundé – Al Nouasser
Kada Queens – HC Vainqueur

20 april
Al Nouasser – Kada Queens
HC Vainqueur – FAP Yaoundé
CARA – Primeiro de Agosto

22 april
Tana HBC – Kada Queens
HC Vainqueur – CARA

Ställning
1. Primeiro de Agosto, 8p +106
2. FAP Yaoundé, 4p +8
3. CARA, 4p, 43
4. HC Vainquer, 4p +1
5. Tana HBC, 2p -44
6. Al Nouasser, 2p -67
7. Kada Queens, 0p -47

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here