ANNONS

27 februari – kan bli historiskt handbollsdatum

Tisdagen kan bjuda på en stor händelse inom den internationella handbollen då ett stort kliv mot en ny kontinentalfederation kan komma att tas.

IHF har beslutat att dela det Panamerikanska handbollsförbundet i två delar. De vill utveckla handbollen i Nord-, Central- och Sydamerika samt Karibien så nu går de fram med bestämda kliv trots vilda protester från delar av det numera forna Panamerikanska handbollsförbundet.

Processen verkar vara att avsluta PATHF för att starta upp två nya kontinentalförbund. Ett för Nordamerika och Karibien samt ett för Central- och Sydamerika.

Nu rapporterar Mundo Handball att tisdagen den 27 februari kan bli historiskt. Då har nämligen den norra delen kallat till möte i Mexiko och även om det inte står på agendan så kan det vara underförstått att ett det blir ytterligare ett stort steg framåt för IHF:s nya organisation.

De har på sin hemsida redan pekat ut mexikanen Mario Garcia de la Torre som president för North America and the Caribbean Handball Confederation (NACHC). Nu sägs IHF också vilja presentera ytterligare satsningar på IHF Trophy för beachhandboll och en fyra-årig plan med investeringar i NACHC. Förmodligen frestande för många av nationerna som länge stått i skuggan av de starka nationerna i Sydamerika.

27 februari kan alltså bli ett datum att hålla ögonen på.

ANNONS
ANNONS