USM: Så spelas steg 1 för P14

Foto: Karrahf.se

P14-klassen erbjuder SM-debut och tävlingskänsla över hela säsongen i flera fall. Lottningen till höstens första helg, steg 1 den 16 och 17 oktober är nu klar, genom svenskhandboll.se:s försorg.

Alla inblandade, 98 anmäla lag har steg 1 till 4 på sig att komma in i turneringen. Finalplatserna blir klara på vårkanten, fram till dess flyttar lagen vidare till nya spelorter beroende på resultat under de föregående stegen.

Laget som står först i varje grupp är arrangör under steg 1. I grupp 17 respektive 24 är dock ingen arrangör utsedd ännu.

Lottningen i sin helhet
Källa: Svenskhandboll.se

Grupp 1
Gimonäs Umeå IF
Skå IK & Byggdegård
Tyresö Handboll
Skogås HK
Grupp 2
Borlänge HK 2
Brännans HF 2
Sundsvall HK
Skånela IF
Grupp 3
Lindeskolans IF
Örebro SK HK Herr 1
IFK Skövde HK 2
HK Cliff
Grupp 4
VästeråsIrsta HF
GT Söder HK
Ludvika HF 1
IFK Skövde HK 3
Grupp 5
Spånga HK
Falu HK
Norrköpings HK
IK Bolton
Grupp 6
Årsta AIK
RP IF Linköping
IFK Nyköping
Hammarby IF HF
Grupp 7
Skuru IK
Eskilstuna GUIF IF
Vassunda IF
Nordmalings HF
Grupp 8
Huddinge HK 1
Kiruna HK
Täby HBK 2
Westermalms IF HK
Grupp 9
Vallentuna HK
Brännans HF 1
Täby HBK
Sollentuna HK 2
Grupp 10
Uppsala HK
Örebro SK HK Herr 2
Västerviks HF
Sollentuna HK
Grupp 11
IFK Hammarö
IF Hallby HK
Falköpings AIK HK
HK Country
Grupp 12
Skåre HK
Rimbo HK Roslagen
IFK Skövde HK 1
Borlänge HK 1
Grupp 13
HP Tibro
Redbergslids IK
IF Kristianstad
GF Kroppskultur
Grupp 14
KFUM Trollhättan
Kärra HF
Stenungsunds HK
IK Sund
Grupp 15
Mölndals HF
H43 Lund HF 1
Skara HK
HK Aranäs Vit
Grupp 16
IFK Bankeryd
Lyseklis HK
HK Ankaret 1
Ljunghusens HK
Kävlinge HK
Grupp 17
Torslanda HK
Lugi HF 1
Vinslövs HK
Habo HK
Grupp 18
Önnereds HK 1
IK Sävehof 1
IF Hallby HK 2
Åhus Handboll 1
Grupp 19
Lödde Vikings HK
Kungälvs HK
Ystad IF HF 2
KFUM Kalmar HK
Grupp 20
OV Helsingborg HK
IK Balitchov
KFI Karlskrona HB
HK Malmö
Grupp 21
Ystad IF HF 1
Lugi HF 3
Alingsås HK
IFK Ystad HK
Växjö HF
Grupp 22
Eslövs HF
IK Sävehof 2
H43 Lund HF 2
Åhus Handboll 2
Grupp 23
Halmstad HF
Lugi HF 2
Andrestorps SK
HK Lidköping
Grupp 24
HK Ankaret 2
Önnereds HK 2
HK Aranäs Blå
IK Lågan