USM: Så spelas steg 1 för F14

F14-lagen inleder USM en helg i början av oktober. Svenskhandboll.se har fått ordning på lottningen och rapporterar om 30 olika grupper i starten av turneringen.

Den 9-10 oktober är det dags för säsongspremiär och debut i SM-sammanhang i den yngsta ålderklassen. Efter ett par återbud (Kristianstad HK 2 och Rimbo HK) är det i skrivande stund 130 lag som laddar för spelstart.

Alla lag får genomföra steg 1 till 4 innan uttagningen sker till finalhelgen i Uppsala.

Laget som står först i varje grupp är arrangör under steg 1. I grupp 23 respektive 30 är dock ingen arrangör utsedd ännu.

Lottningen i sin helhet
Källa: Svenskhandboll.se

Grupp 1
Kalix HK
IFK Tumba Hk 2
Årsta AIK HF
Kiruna HK 1
Grupp 2
Strömnäs GIF HK
Sollentuna HK
Haninge HK
Sävar IK
Grupp 3
Ludvika HF 1
Vintrosa IS
Vallentuna HK
Härnösands HK 1
Grupp 4
Enköping HF
Eskilstuna GUIF IF
IFK Nora
Täby HBK 2
Kramfors-Alliansen
Grupp 5
HK Järnvägen
Ala IF
Norrköping KvIK
Örebro SK HK Dam 2
Grupp 6
LIF Lindesberg
Vadstena HF
IFK Rättvik HK
Gökstens BK
Grupp 7
Nais HF
Mantorps IF HF
Täby HBK
Hammarby IF HF
Bollstanäs SK
Grupp 8
Örebro SK HK DAM 1
Ludvika HF 2
AIK 1
Gustavsbergs IF HK
Grupp 9
VästeråsIrsta HF
Borlänge HK
RP IF Linköping Vit
IK Bolton
Grupp 10
Hammarby IF HF 2
Härnösands HK 2
RP IF Linköping Röd
Uppsala HK
Grupp 11
HK Silwing-Troja
Strands IF
Sundsvall HK
GT Söder HK
Grupp 12
Skånela IF
Kiruna HK 2
Sikeå SK
Årsta AIK HF 2
Grupp 13
Vassunda IF
Lidingö SK
IFK Nyköping
IFK Tumba HK
Huddinge HK 1
Grupp 14
Skuru IK
Nås IF
Västerviks HF
Grupp 15
IF Hellton Karlstad
AIK 2
Tyresö Handboll
Skåre HK 1
Grupp 16
Kvibergs HK
BK Heid Röd
HK Country
Kärra HF
Grupp 17
Torsby IF
Alingsås HK
IK Sävehof 1
Skåre HK 2
Grupp 18
KFUM Trollhättan
IF Hallby HK Vit
Stevstens HK Ungdom
Skövde HF Röd
Backa HK
Grupp 19
HK Lidköping
GF Kroppskultur
Kävlinge Hk
Stenungsunds HK Svart
Torslanda HK Blå
Grupp 20
Strömstad HK
Habo HK
IFK Malmö HF Vit
IK Baltichov
Grupp 21
Särökometernas HK
HK Aranäs Blå
HK Ankaret
Vetlanda HF
Grupp 22
HK Varberg
Kungälvs HK 1
Skara HF
Tibro HK
IFK Bankeryd
Grupp 23
Skövde HF Vit
IF Hallby HK Blå
Ale Handbollförening 1
Steungsunds HK Röd
Önnereds HK 1
Grupp 24
Ystads IF HF
Mölndals HF
IK Sävehof 2
BK Heid Svart
Lugi HF 1
Grupp 25
Eslövs IK
IK Sävehof 3
Eksjö BK
Lugi HF 3
Grupp 26
Halmstad HF
HK Aranäs Vit
KFI Karlskrona HB
Ronneby HK
H43 Lund HF 1
Grupp 27
Höörs HK H65
Kungälvs HK 2
Lysekils HK
IFK Malmö HF Blå
Grupp 28
KFUM Kalmar HK
Växjö HF
IFK Malmö HF Gul
Lugi HF 2
Staffanstorp HK
Grupp 29
Lödde Vikings HK
Kristianstad HK 1
HK Aranäs Gul
Torslanda HK Vit
OV Helsingborg HK
Grupp 30
H43 Lund HF 2
Önnereds HK 2
Ljunghusens HK
IK Lågan