USM: Så slutade steg 1 i F16-klassen

Foto: Mathilda Ahlberg/Bildbyrån.

Topp två var en viktig skiljelinje för lagen som spelade USM i helgen. De 52 bästa lagen syns igen i steg 3 medan de övriga får ta vägen om steg 2 i december.

Efter korrigeringar och kompletteringar i vissa grupper kom 116 lag till start i USM för F16. Alla behåller möjligheten att ta sig till Uppsala på vårkanten, men de som lyckades allra bäst under premiärhelgen slipper återkvalet i säsongsplaneringen.

Resultat från gruppspelet, steg 1
Källa: Svenskhandboll.se
Lagen i fet stil avancerar till steg 3, övriga går till steg 2.

Grupp 1
RP IF Linköping Vit
Lidingö SK
Bodens BK HF
Sundsvall HK

Grupp 2
AIK 2
Borlänge HK
Sikeå SK
Härnösands HK 2
Sollentuna HK 2

Grupp 3
LIF Lindesberg
Härnösands HK 1
Vallentuna HK

Grupp 4
Huddinge HK 2
Skogås HK
Strands IF
Ludvika HF
Fjärdhundra SK

Grupp 5
Nacka HK
Skånela IF
Gustavsbergs IF HK
Enköpings HF
Kumla HF

Grupp 6
Uppsala HK 1
RP IF Linköping Röd
Vassunda IF
Åkersberga HK
Skå IK

Grupp 7
Kungsängens SK
HK Silwing/Troja
Ljungsbro HF
Kiruna HK

Grupp 8
Huddinge HK 1
Eskilstuna Guif IF 1
Täby HBK
Norrfjärdens IF

Grupp 9
Tyresö Handboll
AIK 1
Uppsala HK 2
Falu HK
Vadstena HF

Grupp 10
Spånga HK
Eskilstuna Guif IF 2
Hammarby IF HF
Ramunder HK
Partille IF HK

Grupp 11
VästeråsIrsta HF
IK Sävehof 3
Norrköpings KvIK
Stockholmspolisens IF HF
IK Bolton

Grupp 12
Skövde HF
Mölndals HF
IFK Bankeryd
Sollentuna HK 1
Örebro SK HK Dam

Grupp 13
HK Aranäs
Tibro HK
IF Hellton
Stenungsunds HK

Grupp 14
Önnereds HK 2
Backa HK 1
KFUM Trollhättan IA
Årsta AIK HF
IFK Hammarö

Grupp 15
Spårvägens HF
Särökometernas HK
Åhus Handboll
Alingsås HK
IK Lågan

Grupp 16
Önnereds HK 1
Torslanda HK
Kävlinge HK
HK Lidköping

Grupp 17
IK Sävehof 1
H43 Lund HF 3
Vetlanda HF
Redbergslids IK 1

Grupp 18
Kärra HF
GF Kroppskultur
Lugi HF 2
Eksjö BK
Skåre HK

Grupp 19
HK Ankaret
Kungälvs HK 1
IFK Malmö HF
IK Baltichov 2
HK Country

Grupp 20
Halmstad HF
H43 Lund HF 2
IK Baltichov 1
Backa HK 2

Grupp 21
H43 Lund HF 1
BK Heid
IFK Kristianstad
Redbergslids IK 2
Anderstorps SK

Grupp 22
OV Helsingborg HK
Eslövs IK
Mörrums GOIS HK
Borås HK 84

Grupp 23
Lödde Vikings HK
HK Malmö
Skara HF
KFUM Kalmar HK

Grupp 24
Höörs HK H 65
KFI Karlskrona HB
Kristianstad HK
Skövde HF Svart

Grupp 25
Kristianstad HK 2
Ovesholms IF
IF Hallby HK 2

Grupp 26
Lugi HF 1
IF Hallby HK 1
Ystads IF HF U
Kungälvs HK 2
Falköpings AIK HK