ANNONS

USM P18: Prestigemöte väntar i finalen

IK Sävehof manglade ett Önnereds HK utan Pelle Segertoft och tog sig till P18-final. I den andra semifinalen vände Alingsås HK mot HK Aranäs och ställs därmed mot storfavoriten Sävehof i final.

Önnereds HK sågs av många (undertecknad är en av dem) som en av huvudfavoriterna i P18-klassen, men det visade sig att det blev för tufft i semifinalen mot IK Sävehof.

Sävehof tog kommandot direkt och det var försvars- och målvaktsspelet som låg bakom drömstarten. Tobias Trommler och Neo Kollryd är klasspelare i försvaret och där bakom räddade Arvid Norén vad han behövde och lite till.

Sen är det ju så att Sävehof har en viss Óli Mittún och han låg bakom det mesta i offensiven innan han fick vila. Sävehof vann med 38–19.

I den andra semifinalen var det lite mer spännande. Alingsås började bäst, Aranäs tog sig tillbaka och gick upp i ledning. Efter det bytte Alingsås in Oskar Dahlin i mål och eftersom han stängde igen totalt kunde AHK rycka ifrån. AHK vann med 28–25 och ställs alltså mot Sävehof i final i eftermiddag.