USM: Lottning steg 1 för F14 – alla grupper

Göksten slog Kungälv i semifinalen ifjol i Flickor A och jublade såklart. Foto: Viktor Ljungström Viktorljungstrom.se

Lottningen är äntligen släppt. Helgen den 30 sept-1 okt spelas USM steg 1 för F14. Återväxten och intresset för handboll verkar det inte vara något fel på – hela 30 grupper blev det i årets upplaga.

ANNONS
ANNONS
ANNONS

Lottningen för USM steg 1 för pojkar och flickor 14 har dröjt något, eftersom det funnits problem med att få ihop arrangörer på grund av domar- och funktionärsbrist. Nu har problemen lösts och lottningen är färdigställd.

Nedan kan ni ta del av den kompletta lottningen för flickor 14. Arrangörslaget står först och i kursiv text.

GRUPP 1
Alfta GIF Handboll (arrangör)
Falköpings AIK HK
IF Swithiod
Finspångs HK
Huddinge HK

GRUPP 2
Ludvika HF
IK Bolton
NAIS Handbollsförening
Spånga HK 1
Uppsala HK

GRUPP 3
HK Aranäs 2
Kungälvs HK 3
HK Lidköping HK
Ankaret
Trelleborgs HBK

GRUPP 4
Mölndals HF 1
Eslövs IK
Staffanstorps HK 2
HK Aranäs 3
Skövde HF 1

GRUPP 5
Lysekils HK
Skara HF
GW Landskrona HK
Tollarps IF
Ronneby HK

GRUPP 6
GIK Wasaiterna Ungdom
H43 Lund HF
Torslanda HK 1
IFK Malmö HF 2
Torsby IF

GRUPP 7
Önnereds HK
Växjö HF
KFUM Trollhättans IA
IFK Malmö HF 1

GRUPP 8
Örebro SK HK Dam
Bollstanäs SK
IF Hellton 1
Malmslätts HF
Alingsås HK

GRUPP 9
IFK Strängnäs
IK Cyrus
IFK Tumba HK
HK Eskil Westermalms IF HK

GRUPP 10
IFK Nyköping
Tyresö Handboll
IFK Bankeryd
Skogås HK
Gökstens BK

GRUPP 11
Strömnäs GIF 1
Spårvägens HF
Enköpings HF
Stockholmspolisens IF HF
Strands IF

GRUPP 12
Kristianstad HK 1
Torslanda HK 3
Stenungsunds HK
Kungliga Flottans IF
OV Helsingborg HK 1

GRUPP 13
IK Lågan Hörby
KFUM Kalmar HK
HK Aranäs 1
BK Heid
Lugi HF 2

GRUPP 14
Lödde Vikings HK
Mörrums GOIS HK
GF Kroppskultur
HK Varberg
OV Helsingborg HK 2

GRUPP 15
Ystads IF HF
Eksjö BK
IK Baltichov 1
HK Hök Staffanstorps HK 1

GRUPP 16
Anderstorps SK
HK Malmö
Vinslövs HK
Halmstad HB
RP IF Linköping

GRUPP 17
Tingsryds HK
Höörs HK H 65
Åhus Handboll
IK Baltichov 2
IK Sävehof 2

GRUPP 18
Karlshamns HF
Kristianstad HK 2
Kärra HF
Mölndals HF 2
Lugi HF 1

GRUPP 19
Lidingö SK
Skuru IK 2
Borlänge HK 1
Hornskrokens IF
Norrköpings Kvinnliga IK

GRUPP 20
AIK Handbollsförening 1
Spånga HK 2
Gimonäs Umeå IF
VästeråsIrsta HF

GRUPP 21
AIK Handbollsförening 2
Borlänge HK 2
Åkersberga HK
Strömnäs GIF 2

GRUPP 22
Gustavsbergs IF HK
Sävar IK
LIF Lindesberg
Arbrå HK
Vallentuna HK

GRUPP 23
Rimbo HK Roslagen
Sollefteå HK
Årsta AIK HF
Edsbyns IF HF
Täby HBK

GRUPP 24
Skånela IF
Norrfjärdens IF
Älta IF
Falu HK
Sollentuna HK

GRUPP 25
Forshaga HK
Vetlanda HF
Kävlinge HK
Kungälvs HK 1
Vadstena HF

GRUPP 26
IFK Kristinehamn
IF Hallby HK
IFK Kristianstad
Torslanda HK 2
Eskilstuna Guif IF

GRUPP 27
Sikeå SK
Fjärdhundra SK
Skuru IK 1
GT Söder Kiruna HK

GRUPP 28
Skövde HF 2
Nödinge SK Handboll
Kungälvs HK 2
Skåre HK
HK Järnvägen

GRUPP 29
HK Brätte
Redbergslids IK Tomelilla IF
IK Sävehof 1
IF Hellton 2

GRUPP 30
Härnösands HK
Hanvikens SK
Sannadals SK
Bodens BK HF

1:an och 2:an i varje grupp går vidare till Steg 3 medan resterande lag spelar vidare i Steg 2.

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here