ANNONS

USM F16: Lödde Vikings starkast igen – tog nytt guld

För två år sedan tog Lödde Vikings USM-guld i F14-klassen. Nu blev det ett nytt guld efter finalseger mot IFK Tumba med 26–21.

Det var de två stora favoriterna inför finalspelet som skulle göra upp i den här finalen. Andreas Beiron, tränare för IFK Tumba, var tydlig inför matchen med vad som gällde för att Tumba skulle kunna ta guld.

– Vi behöver göra vår bästa prestation, sa tränaren då.

Kanske syftade han delvis på hur det gick senast lagen möttes, i gruppspelet den här helgen, en match Lödde vann med 27–22.

Att det är två väldigt jämna lag syntes under i stort sett hela matchen. Lödde var snäppet vassare från start, men hade svårt att skaka av sig ett starkt Tumba.

Tumba hade en stark period då de gick fram till ledning med 8–6 och tvingade fram en timeout från Löddes tränare Ola Månsson. Efter timeouten fick Lödde, med fruktade niometerstrion Irma Wong, Majken Månsson och Ebba Olsson, igång sitt driv och höga tempo i anfallsspelet. Då kom vändningen som ett brev på posten och ställningen i halvtid var 12–10 till Lödde.

Den andra halvleken? Rätt lik den första. Lödde hela tiden med kommandot, men med ett Tumba som låg där och nosade på kontakt hela tiden. Kanske hängde Tumba med eftersom de hade bättre spridning på målskyttet (åtminstone fram till lite mer än halva matchen) – efter 35 minuter hade Lödde fyra olika målskyttar. Tumba? Dubbelt så många: åtta stycken.

Men när Tumba började slarva skaffade Lödde sig en ointaglig ledning, framförallt eftersom de lyckades hantera det höga tempot i matchen på ett bättre sätt än motståndaren Tumba.

Lödde vann finalen med 26–21 och försvarade därmed F14-guldet för två år sedan.

 

Visa detta inlägg på Instagram

 

Ett inlägg delat av Handbollskanalen (@handbollskanalen)

ANNONS
ANNONS