Jodå, maskinen Täby HBK fortsätter att vinna titlar. I F14-finalen i USM besegrade de ett tappert kämpande Önnereds HK med 32–22. Täby försvarade därmed F14-titeln från förra säsongen.
Täby HBK var på förhand kanske den största favoriten av alla lag i samtliga klasser, ett lag som vunnit turneringar på löpande band under de senaste åren och som vann F14-klassen i USM förra säsongen.
Önnereds HK, inte ett fullt lika givet finallag som Täby, hade tydliga tankar före matchen om vad de behövde göra för att lyckas skrälla.
– Vi måste så klart få stopp på Täbys effektiva kontringsspel och det gör vi genom att minska antalet tekniska fel i vårt egna anfallsspel, som ger dem chans till enkla kontringar. Och när vi väl har förlorat bollen så måste vi blixtsnabbt ställa om till försvar och bromsa Täbys kontringar högt upp i banan och därmed inte låta dem få upp farten och samarbeta med kanter och mittsex i kontringen. Vi vill tvinga Täby till uppställt anfallsspel, för det är ofta i försvaret vi vinner våra matcher och kan så göra även mot dem. Vi hoppas och tror på en målsnål match eftersom vi tror att det gynnar oss, sa tränaren Johannes Söderqvist.
Önnered hade tidigt några fina anfallskombinationer, men Täbyförsvaret kom igång mer och mer och då även kontringsmålen, som gjorde att den regerande mästaren kunde rycka till sig en ledning i den första halvleken.
– För att vi ska vinna behöver vi får till vårt offensiva försvar där vi inte står och reagerar utan är först in i situationerna. Vi behöver få stopp på deras tempoväxlingar och platsbyten, sa Täbys tränare Tomas Johansson före matchen.
Ställningen i paus var 13–9.
I den andra halvleken inledde Täby ännu mer påslaget och med ännu högre fart, vilket gjorde att de kunde rycka ifrån ytterligare och till slut vinna komfortabelt.
Önnered gjorde en väldigt bra match och framförallt imponerade deras sätt att kämpa och slita hela vägen in i mål, men i slutändan är Täby det klart bästa laget i F14-klassen.
Täby vann matchen med 32–22.
Visa detta inlägg på Instagram
