Årets största skräll då ingen förutom själva Vadstena hade kunnat tro att dessa tjejer skulle spela sig hela vägen till Malmö. Enda laget i denna kategorin som har spelat ALLA stegen och med ett fantastiskt stöd på hemmaplan lyckades dessa göra det ingen trodde.
I grupp 1 hittar vi även; HK Silwing/Troja, Kungälvs HK och Näsby Handboll.
Många har fastnat för sagan från Vadstena och en av årets höjdpunkter kommer bli att följa detta laget i Malmö. Om tjejerna kan fortsätta med sitt fina försvarsspel som är deras styrka kan de kontra sig till vinster. Om tjejerna kan få samma publik som när de spelade på hemmaplan kan dess tjejer fortsätta att förvåna handbollsverige.
Steg 1 var en nervös tillställning för tjejerna och efter 2 vinster och 2 förluster tog de en tredje placering och en plats i steg 2. Väl där kändes tjejerna lite tryggare med sitt spel och för varje match blir tjejerna bättre och bättre. Här kammade Vadstena hem 2/2 och vidare spel i USM. Steg 3 var en fortsättning på tjejernas resa och där de kunde ta nästa steg i sin utveckling. Tjejerna vinner tre matcher och förlorar en med udda målet. Steg 4 var sista hindret och såhär i efterhand var de vinnande konceptet att spela på hemmaplan. Där lyfte Vadstena ytterligare en nivå och kammade hem första platsen efter en hel del drama och jämna matcher. En lång resa som har tagit tjejerna på ett äventyr men som på något sätt slutar i Malmö. Vadstena har skrivit sin egna saga såhär långt och frågan är vad tjejerna kommer bestämma för avslut.
Inte den bredaste truppen i finalspelet men kanske den truppen som visar mest glädje. När du ändå sitter och ler kan du passa på att kolla lite extra på; Frida Elofsson (01a), Anna Malmström (01a), tvillingarna Nellie & Nora Thörngren (01or) och duktiga målvakten Ellen Reinerstedt (01a).
Tränaren David Rennerstedt och tjejerna har gett oss en inblick i laget och deras resa till Malmö.
Vad tror du har varit ert vinnande koncept som har tagit er hela vägen till Malmö?
Vi har ett väldigt starkt försvarsspel och ett bra kontringsspel. Alla spelare ger järnet hela matcherna igenom. Vi ger aldrig upp vilket också har gett resultat i jämna matcher som har stått och vägt. Vi har många duktiga spelare som utgör hot på flera positioner, vilket gör att vi kan spela laget på olika sätt beroende på om vi vill ha skyttespel eller genombrottsspel. Vi har också många vinnarskallar som vågar kliva fram när det behövs.
Beskriv styrkorna som laget innehar.
• Starkt försvars- och målvaktsspel
• Förmåga att kämpa hela matcherna igenom intill sista minuten
• Snabbt kontringsspel men också ett bra uppställt spel med varianter och skytte.
Hur ska laget matchas så att alla spelare får spela och vara delaktiga även i finalspelet?
Som vanligt, alla ska spela mycket. Vi har en jämn trupp och spelar runt på alla spelarna födda 01. Några spelare som är födda-02, spelar annars i ett annat lag och är med i SM med för att se och lära inför nästa säsong och stötta när det behövs.
Hur har laget förberetts inför de olika stegen, men framförallt finalspelet?
Vi har spelat en del träningsmatcher mot framför allt interna lag. Annars har vi vässat lite på det kollektiva spelet några veckor innan varje steg. 01-orna spelar normalt tillsammans med föreningens 00/99-or i A-flick, så det har varit en utmaning att spela ihop 01-orna inför SM-stegen. Inför finalspelet har vi jobbat lite extra med den individuella tekniken samt haft ett par extra träningsmatcher, då seriespelet avslutades innan påsk.
Har ni gjort någonting annorlunda? Vad och Varför?
Vi har jobbat lite extra med att få fler individer att växa. Det är viktigt alla vågar tro på sig själva och ta för sig. För att vi ska lyckas behöver hela vår relativt lilla trupp spela på toppen av sin förmåga. Vi har många duktiga spelare och det handlar mycket om att få dem att själva inse att de är duktiga.
Vilka är storfavoriter (förutom er själva) till att vinna? Varför?
Vi lägger inte så stort fokus på de andra lagen. Alla som är här är duktiga och kan vinna. Det lag som kan plocka fram spelglädje och spela avslappnat och där flera spelare kan komma upp i sin högsta nivå kommer att vinna. I vår grupp ser på pappret Kungälv starka ut. Men det är mycket som spelar in och matcherna ska spelas.
Vad tror du om era möjligheter? Varför? Vad måste ni göra för att stå i finalen?
Vi har inte satt upp några resultatmål i SM och är väldigt nöjda med att ha gått till steg 5. Genomgående för det detta SM har varit att vi aldrig har gett upp. Vi har vänt några underläge i några svåra matcher och även vunnit flera jämna matcher. Detta har skapat en stark tro till vad vi kan åstadkomma och en stark lagmoral. Vi är outsiders och kommer att ställa till det för flera lag med vårt starka försvarsspel. För att vi ska stå i finalen behöver vi fortsätta hålla tätt samt lyckas med vårt snabba kontringsspel. Och detta i flera matcher.
Spelare: Alla
Vad har varit det bästa med att spela USM?
Nina & Johanna: Det roligaste med SM tycker vi har varit att möta många olika lag. Och självklart gemenskapen och att vi har utvecklats och blivit ett av Sveriges bästa lag. Det har lagt en bra grund för den framtid handbollskarriären.
Varför tror du att ditt lag står i finalspelet istället för något annat lag?
Mathilda & Nora: Vi står i SM- slutspel för att vi har en så himla bra sammanhållning i laget, vilket leder till att vi har jättekul när vi spelar.
Vi ger aldrig upp utan vi kämpar ända tills slutsignalen går. Eftersom vi även har spelat så länge tillsammans och sett varandra utvecklas så vet vi vart vi har varandra på planen.
Vad har ni för drömmatch som ni gärna vill spela under finalspelet?
Line & Ellen: Våra drömmar och mål är att vi spelar med stor glädje och kämpar för varandra. Även att publiken finns med och stöttar under hela matchen. Det skulle vara kul att möta ett jämn bra lag så att det blir spänning under hela matchen, men drömmen är såklart att vi vinner.
Något lag ni verkligen vill möta? Varför?
Saga & Nellie: Vi ser mest fram emot att möta Silwing Troja eftersom att vi är underskattade av dem och att några ”känner” några där. Även kul att möta ett lag som man har hört mycket om innan.
Vad är lagets styrkor?
Frida & Ida: Våra styrkor inom laget är att vi har en bred trupp med många snabba spelare som även är målfarliga, vi har ett tätt försvar med bra överflyttningar där alla hjälps åt och krigar. I anfallsspelet så är vi bra på att trycka och har ett bra fas två spel, om vi fastnar så hittar vi alltid en ny lösning, vi ger aldrig upp.
Vad har ni för förväntningar på helgen i Malmö?
Ellinor & Anna: Alla har stora förväntningar på varandra att alla gör så mycket som man kan och inte ger upp. Har vi den inställningen kan vi komma långt. För att alla ska bli nöjda med USM vill vi kämpa för en pallplats.
Vilket lag tror du kommer vinna (förutom ditt egna lag)?
Alla: Kungälv eller Skövde.
Klicka här för att se lokaltidningens reportage om Vadstena tjejerna samt när tjejerna berättar om sitt steg 4, stödet från staden och annat. En handbollssaga som är värd all uppmärksamhet.
__________________
Vadstena HFs gruppspel ser ut som följande:
Fredag 22/4
13:30 HK Silwing/Troja – Vadstena HF Kombihallen 1
19:45 Näsby Handboll – Vadstena HF Baltiska Hallen
Lördag 23/4
13:30 Vadstena HF – Kungälvs HK Atleticum
19:00 SEMIFINAL Atleticum eller Kombihallen 1
Söndag 24/4
Final och placeringsmatcher