Det laget i damjuniorerna som har stött på tre av de finalklara lagen och har gjort det på bästa sätt. Även HK eRPing är ett lag som har förvånat handbollsverige genom att ta sig till finalspelet.
I grupp 2 hittar vi även: VästeråsIrsta HK, Kärra HF och Lugi HF.
Ett lag som bygger på ett starkt försvar har lyckats spela jämnt med många av ”topplagen” i Sverige. Stommen består av 97:or men vi hittar en blandning av 98-00 i laget. En trupp som inte spenderar varje träning tillsammans har lyckats få allt att stämma under USM-helgerna. Laget har visat att de kan ställa till det för många lag och kommer även göra det denna helgen.
I steg 1 stötte eRPing på Skuru i en match som var jämn i ca 40 minuter innan Skuru drog ifrån. De andra lagen hade stora problem med eRPings försvarsspel och tjejerna kunde hålla undan och knipa andra platsen. I steg 3 imponerade inte bara eRPings försvar utan även anfallsfelet glänste. Tjejerna var nära på att rubba VästeråsIrsta men kom undan med andraplatsen och 113 mål. I steg 4 slutade eRPing på samma målskillnad och poäng som Skövde, bara att Skövde hade fler gjort mål. En bred trupp där målen är spridda över nästan alla gör eRPing starka över hela banan och kan chocka många lag.
Även här finns det spelare att kolla lite extra på och dessa är; Frida Höglin (97a), Emma Bergqvist (98a), Ellinore Fahlstedt (97a), Ida Sandell (97a) och den duktiga målvakten Ida Karlsson (97a).
Caroline Johansson som är ledare för dessa tjejer har delat med sig av sina tankar vilket även Frida Höglin också har.
Vad tror du har varit ert vinnande koncept som har tagit er hela vägen till Malmö?
Att vi har hållit oss till vårt spel genom hela turneringen. Det kan låta enkelt, men i tuffare matcher och i pressade situationer är det lätt att man tappar konceptet. Avgörande för att vi är lyckats ta oss till finalspelet är att vi har varit bra på att hålla oss till planen hela vägen.
Beskriv styrkorna som laget innehar.
Vi har brett spektrum av spelartyper. I vårt lag finns spelare med såväl skytte och spelförståelse som fart och fläkt som spetskompetens. Det gör oss kompletta som lag.
Hur ska laget matchas så att alla spelare får spela och vara delaktiga även i finalspelet?
Vi är 14 spelare i truppen till Malmö och då vi kämpat tillsammans för att ta oss hit känner alla redan en stor delaktighet i det här laget. Vi ledare känner förtroende för var och en av spelarna som alla har något att tillföra. Givetvis är ambitionen att alla ska få spela även i finalspelet, men alla är också införstådda med att det kommer bli i olika utsträckning.
Hur har laget förberetts inför de olika stegen, men framförallt finalspelet? Har ni gjort någonting annorlunda? Vad och Varför?
Våra spelare är födda i åldersspannet -97 till -00, vilket innebär att de till vardags tillhör olika träningsgrupper. Inför de tidigare stegen har de yngre lyfts upp och tränat med A-lagstruppen där de USM-truppens äldre är med veckan innan steget. Inför finalspelet har truppen slipat formen tillsammans i nästan tre veckor, vilka förutom träning har innehållit matchspel mot A-damerna.
Vilka är storfavoriter (förutom er själva) till att vinna? Varför?
Ser Skuru som favoriter till guldet. De är fysiska och har en större bredd än övriga lag med vassa spelare på alla positioner.
Vad tror du om era möjligheter? Varför? Vad måste ni göra för att stå i finalen?
Innan vi klev in i turneringen var vårt mål att nå steg 4, så bara det att få komma till finalspelet i Malmö är en upplevelse i sig. Det är första gången våra spelare är i ett finalspel och något vi ska njuta av. Under turneringens gång har vi visat att potentialen finns att spela jämnt med de bästa. Tre av lagen i finalspelet har vi stött på under tidigare steg. Vi siktar på en semifinalplats. För att klara av det krävs att vi krigar tillsammans, är noggranna i varje moment samt att samtliga presterar på eller i närheten av sitt max.
Namn: Frida Höglin
Vad har varit det bästa med att spela USM?
Att ta sig till steg 5 har varit en dröm sen man var liten och vi har snubblat på målsnöret varje år. Därför är nog det bästa med att spela USM i år att vi faktiskt har uppnått det mål som vi så länge har strävat efter. Sedan är det självklart väldigt kul och givande att spela mot bra motstånd så man får en bra värdemätare och möjlighet att utvecklas som handbollsspelare. Vidare är alla helger som man har spenderat med laget under de olika stegen svårslagna om ni frågar mig!
Varför tror du att ditt lag står i finalspelet istället för något annat lag?
Vetskapen om hur bra vi kan spela när vi är som bäst är nog en bidragande faktor till att vi har tagit oss ända till steg 5 i år. Vi har bra självförtroende och vet vad vi ska göra på planen. Även om vi inte är så många spelare i truppen så är vi bra på samtliga positioner vilket är viktigt om man vill gå långt i USM.
Vad har ni för dröm match som ni gärna vill spela under finalspelet? Något lag ni verkligen vill möta? Varför?
Om jag måste välja så står en revansch mot Västerås Irsta högt på listan då vi inte gjorde någon speciellt bra match mot dem i steg 3. Samtidigt spelade vi lika mot Skövde i steg 4 på hemmaplan så en returmatch mot dem vore inte helt fel.
Vad är lagets styrkor?
Jag skulle nog säga att vårt hårda försvarsspel är vår främsta styrka. Samtidigt har vi bra spelare på varje position och om alla presterar på topp kan vi spela riktigt bra handboll. Vi har allt att vinna och inget att förlora då det är första gången som vi lyckas ta oss till ett finalsteg. Med andra ord har vi ingen press på oss utan kan fokusera på att göra det vi ”skaaaa”.
Vad har ni för förväntningar på helgen i Malmö?
Jag ser fram emot en helg med mycket handboll tillsammans med ett härligt gäng tjejer. Förväntningarna är att vi presterar på topp och kan vara nöjda med vår insats efter helgens slut.
Vilket lag tror du kommer vinna (förutom ditt egna lag)?
Lugi verkar vara heta men det återstår att se. Må bästa lag vinna!
__________________
HK eRPings gruppspel ser ut som följande:
Fredag 22/4
15:15 VästeråsIrsta HK – HK eRPing Atleticum
Lördag 23/4
12:00 LUGI HF – HK eRPing Atleticum
18:00 HK eRPing – Kärra HF Malmö Isstadion
Söndag 24/4
Slutspel och placeringsmatcher