USM 2018/19: Lottning steg 1 för F14

Arkivbild. Foto: Viktor Ljungström

134 lag i F14-klassen inleder kampen om USM-guldet i steg 1 20-21 oktober.

ANNONS
ANNONS
ANNONS

Nu är gruppindelningen för steg 1 i F14-klassen klar och de 134 deltagande lagen är indelade i 29 grupper. 1:an och 2:an från varje grupp går direkt vidare till steg 3 medan resterande lag får en ny chans i steg 2.

Grupp 1
Bodens BK HF (arrangör)
Sävar IK
Kiruna HK
RP IF Linköping 1
Gustavsbergs IF HK

Grupp 2
Strömnäs GIF (arrangör)
Gimonäs Umeå IF
Norrfjärdens IF 2
Huddinge HK
Vassunda IF

Grupp 3
Härnösands HK (arrangör)
Sundsvall HK
Skuru IK
Norrfjärdens IF 1

Grupp 4
Borlänge HK (arrangör)
Örebro SK HK Dam
Spårvägen HF
Torsby IF

Grupp 5
Skånela IF (arrangör)
Westermalms IF HK
Uppsala HK 2
Strands IF
RP IF Linköping 3

Grupp 6
Åkersberga HK (arrangör)
Uppsala HK 1
Hammarby IF HF
Arbrå HK
VästeråsIrsta HF

Grupp 7
Spånga HK (arrangör)
Vadstena HF
Huddinge HK 2
Edsbyns IF HF
Kärra HF

Grupp 8
IF Swithiod HK (arrangör)
RP IF Linköping 2
Lidingö SK
Falu HK
Partille IF HK

Grupp 9
Gustavsbergs IF HK 2 (arrangör)
Skogås HK
IK Sävehof 2
Ramunder HK

Grupp 10
Tyresö Handboll (arrangör)
Ljungsbro HF Malmslätt
Sollentuna HK
Redbergslids IK
Nås IF

Grupp 11
IFK Strängnäs (arrangör)
AIK
Skövde HF 1
IF Hellton

Grupp 12
Eskilstuna Guif (arrangör)
Stockholmspolisens IF HF
HK Eskil
HK Guldkroken Hjo
Haninge HK

Grupp 13
Norrköpings KvIK (arrangör)
Älta IF
Sannadals SK
Tibro HK
LIF Lindesberg

Grupp 14
IFK Hammarö (arrangör)
Ludvika HF
HK Lidköping
Önnereds HK
Strömstad HK

Grupp 15
KFUM Trollhättans IA 1 (arrangör)
Stenungsunds HK 2
H43 Lund HF 2
Skara HF

Grupp 16
Alingsås HK (arrangör)
Lysekils HK
Kungälvs HK 2
Täby HBK
GW Landskrona HK

Grupp 17
Backa HK (arrangör)
IK Sävehof 1
HK Ankaret 2
KFUM Trollhättans IA 2

Grupp 18
Torslanda HK Blå (arrangör)
Kävlinge HK
GF Kroppskultur
IK Bolton
IFK Malmö HF

Grupp 19
GIK Wasaiterna U (arrangör)
Stenungsunds HK 1
HK Ankaret
Lugi HF 1

Grupp 20
Mölndals HF 1 (arrangör)
H43 Lund HF
Torslanda HK Vit
Spånga HK 2
Staffanstorps HK

Grupp 21
Halmstad HF (arrangör)
HK Varberg
IK Baltichov
HK Malmö

Grupp 22
Eksjö BK (arrangör)
Kristianstad HK
IF Hallby HK
IFK Tumba HK
Ljunghusens HK

Grupp 23
Växjö HF (arrangör)
Vetlanda HF
Ystads IF HF
Åhus Handboll

Grupp 24
Mörrums GOIS HK (arrangör)
Höörs HK H 65 2
IK Cyrus
Lödde Vikings HK

Grupp 25
OV Helsingborg HK (arrangör)
Marks HK
IK Lågan
IFK Bankeryd
Mölndals HF 2

Grupp 26
Lugi HF 2 (arrangör)
Eslövs IK
Torslanda HK Röd
HK Aranäs blå

Grupp 27
Höörs HK H 65 (arrangör)
Karlskrona Flottan
Kristianstad HK 2
Borås HK 84
BK Heid

Grupp 28
Vinslövs HK (arrangör)
Anderstorps SK
Tollarps IF
Skövde HF 2
HP Warta

Grupp 29
Trelleborg HBK (arrangör)
HK Aranäs vit
H43 Lund HF 3
Tibro HK 2
Kungälvs HK

Källa: Svenskhandboll.se

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here