Riksläger: Uttagning pojkar 04 och 05

Foto: Bildbyrån

Den 7-10 augusti planerar Svenska Handbollförbundet att genomföra pojkarnas riksläger i Halmstad. Nu är uttagningarna här.

Riksläger 1 och riksläger 2 innefattar pojkar som är födda 2005 respektive 2004. Då förhållandena varit ännu svårare än normalt det senaste året på grund av pandemin har förbundets uttagningsenhet resonerat så här:

”De omständigheter som orsakats av smittläget med anledning av corona har gjort att vi inte kunnat se spelare i matchsituationer, vi har istället förlitat oss på prestationer under träningar och haft kontakt med förenings- och distriktsledare samt NIU-lärare och baserat uttagningarna på det denna gång”. Detta via förbundets hemsida.

De meddelar dessutom att de planerar för fler läger under hösten för spelare födda 2004 och 2005, för att kunna se ännu fler spelare på nära håll.

Uttagna till riksläger 1 (födda 2005):

Målvakter
Albin Cederströmmer, IK Sävehof
Oskar Dahlin, Brännans IF
Joel Evenmyr, HK Aranäs
Isak Johansson, LIF Lindesberg
Axel Lindberg, Åhus Handboll
Albin Lindblom, Enköpings HF
Arvid Skoog, HK Silwing/Troja
Antonio Thybom, Ronneby HK
Adam Wallin, VästeråsIrsta HF
Axel Winström, OV Helsingborg

Mittsex
Noel Fagerlin, Redbergslids IK
Oscar Fredriksson, HK Aranäs
Filip Gustavsson, VästeråsIrsta HF
Anton Hjalmarsson, Skåre HK
Joakim Jörgensen, Eskilstuna Guif
Viggo Lindecrantz, HK Aranäs
Gorazd Manojlovski, HF Limhamn
Filip Melin, Kungsängens SK
Dante Rangert, Stenungsunds HK

Vänstersex
Noel Berentzen, IK Sävehof
Liam Ekman, Eskilstuna Guif
Elliot Göthberg, Enköpings HF
Viggo Johansson, HK Aranäs
Isac Karlsson, IFK Skövde HK
Noah Larsson, Redbergslids IK
Felix Montebovi, H43 Lund
Alexander Schelin, Borlänge HK
Don Svensson, Ystads IF HF

Högersex
Joel Andersson, Lödde Vikings HK
Oskar Andreasson, Täby HBK
Pelle Bergendahl, HK Aranäs
Hugo Johansson, IF HV Tidaholm
Adrian Källhage, Önnereds HK
Teo Rickmer, Vassunda IF
Max Ståhlberg, Eskilstuna Guif
Arvid Usvoog, IK Sävehof
Ruben Vojbacke, Kungsängens SK

Högernio
Vilmer Andersson, Öjebyns IF
Elliot Eriksson, OV Helsingborg
Helmer Jönsson, HF Limhamn
Lowe Knutsson, IK Sävehof
Viktor Lideskär, IFK Skövde HK
Elias Lundstad, Kungsängens SK
Lukas Nilsson, Borlänge HK
Erik Persson, IFK Skövde HK
Calle Rydén, Stenungsunds HK
August Svensson, HK Aranäs
Milton Wallengren, Gimonäs Umeå IF

Nio meter
Arvid Boquist, Enköpings HF
Noel Brattnäs, Skuru IK
Elias Fennsjö, Kungsängens SK
David Glavå, Skåre HK
Anton Hellström, HK Aranäs
Melvin Hildingsson, Ronneby HK
David Johansson, Redbergslids IK
Viktor Johansson, VästeråsIrsta HF
Theo Kapnias Olsson, Redbergslids IK
Arvid Larsson, HK Aranäs
Calle Lindström, RP IF Linköping
Colin Lundström, Redbergslids IK
Linus Löjdahl, Stenungsunds HK
Melker Magnusson, Alingsås HK
Axel Månsson, Lödde Vikings HK
Wilmer Månsson, Borlänge HK
Alvar Persson, Lödde Vikings HK
Leo Popav, Redbergslids IK
Victor Qvist, RP IF Linköping
Leon Sollerman, HK Aranäs
Luka Sotra, Vassunda IF
Elliot Stråhle, Eskilstuna Guif
Carl-Henrik Svebeus, LIF Lindesberg
Axel Svensson, IFK Kristianstad
Oskar Thorell, Stenungsunds HK
Ludvig Troedsson, LIF Lindesberg
Massimo Wong, Lödde Vikings HK

Uttagna till riksläger 2 (födda 2004):

Målvakter
Vilgot Bergman, Huddinge HK
Norton Birath, Alingsås HK
Emil Holmberg Schatzl, Alingsås HK
Linus Karlsson, Önnereds HK
Oskar Lindell, Torslanda HK
Arvid Norén, IK Sävehof
Fabian Ramelius, Ystads IF HF
Svante Sten Gimonäs, Umeå IF

Mittsex
Deniz Akkoc, HK Silwing/Troja
Karl Andersson, Ystads IF HF
Olof Bergvall, Skånela IF
Marcus Björkman, Redbergslids IK
Gustav Georgson Petrén, H43 Lund HF
Petter Hagström, Halmstad Handboll
Albin Hallengren, IFK Kristianstad
Markus Sareyko, Täby HBK
Rasmus Thomsen, Önnereds HK
Emil Törnqvist, Alingsås HK

Vänstersex
Felix Emsfors Rönn, IFK Kristianstad
Kevin Fritz, HK Silwing/Troja
Oscar Johansson, H43 Lund HF
Hampus Jonsson, Redbergslids IK
Rasmus Lindblom, Eskilstuna Guif
Noah Martinsson, Karlshamns HF
Love Sundwall, HK Ankaret
Adam Svantesson, Alingsås HK
Thrainn Thorisson, Skogås HK
Iker Zdolsek Ferara, Önnereds HK

Högersex
Ted Bergman, Skånela IF
Isak Borg, IFK Skövde HK
Gustav Hansen, Torslanda HK
Kalle Lindgren, Ystads IF HF
Marcus Nielsen, Eskilstuna Guif
Alexander Rolandsson, Alingsås HK

Högernio
Jonathan Andersson, Ystad IF HF
Isaac Biel Nilsen, IFK Kristianstad
Alfred Gustafsson, IFK Skövde HK
Linus Gustavsson, IFK Skövde HK
Viggo Jahr, Åkersberga HK
Rasmus Lenzi, Önnereds HK
Jakob Lindström, HK Silwing/Troja

Nio meter
Alex Andersson, HK Silwing/Troja
Linus Andersson, Torslanda HK
Hugo Claudius, RP IF Linköping
Benjamin Dahlin, Brännans HF
Emil Douglas-Andersson, Alingsås HK
Olle Gransten, Alingsås HK
Isac Hasanic-Holmgren, HK Malmö
Albin Henriksson, Torslanda HK
Jonathan Johansson, Karlskrona Handboll
Axel Johnsson, IFK Kristianstad
Karl-Oskar Jurmala Åström, Tyresö Handboll
Albin Junler, Alingsås HK
Neo Kollryd, IK Sävehof
Benjamin Knutsson, Ystads IF HF
Theodor Lindahl, IFK Skövde HK
Jakob Markoff, Alingsås HK
Hannes Nilsson, H43 Lund HF
Pelle Segertoft, Önnereds HK
Casper Sällström, Eskilstuna Guif
Hampus Sällström, Eskilstuna Guif
Gustav Tornerefelt, Önnereds HK
Theodor Uliana, HK Silwing/Troja
Ted Wetterbrandt, Lidingö SK

Länk: Uttagna spelare till riksläger