ANNONS

TV-lördag: Stekhett svenskmöte i Bundesliga

Under lördagen är det spelledigt i så väl VM, som i Handbollsligan. I stället vänds blickarna mot Tyskland och toppmötet mellan Magdeburg och Rhein-Neckar Löwen klockan 18:30.

Under söndagen väntar medaljmatcherna i VM. Men lördagen är inte mycket sämre, detta eftersom tv-tablån innehåller det heta Bundesliga-mötet mellan svensklagen Magdeburg och Rhein-Neckar Löwen.

Magdeburg har gått som tåget och toppar tabellen – åtta poäng före sjätteplacerade Rhein-Neckar Löwen. Men gästande Löwen är på jakt efter de där Europa-platserna och kommer göra allt i sin makt för att störa Bennet Wiegerts manskap.

På plan finns bland annat Magdeburg-spelarna Felix Claar, Albin Lagergren och Oscar Bergendahl, samt Gustav Davidsson, Mikael Appelgren och Olle Forsell-Schefvert hos gästerna.

Tablån 16 december:

(18:30) SC Magdeburg–Rhein-Neckar Löwen

Matchen sänds på Viaplay.

Allente logo
Reklam för Allente
ANNONS
ANNONS