ANNONS

Tre nya år för Jerry Tollbring i Rhein-Neckar Löwen

Efter SM-guldet med IFK Kristianstad 2017 bröt Jerry Tollbring in på Bundesligabanan med Rhein-Neckar Löwen. Hans första tid på den tyska scenen har varit så lyckad att landslagsspelaren förlänger över 2023.

– Jag är väldigt glad att bära Rhein-Neckar Löwens tröja också under de kommande åren. Jag känner mig väldigt bekväm i området och jag är tacksam över att lejonen har gett mig möjlighet och förtroende i världens starkaste liga, säger Tollbring till klubbens hemsida.

Sommaren 2019 ansluter förbundskapten Kristján Andrésson till tränarposten i storklubben.

Med det nya avtalet är den vassa vänstersexan med det okuvliga självförtroendet klar att försätta samarbetet. Även efter att Andrésson avslutar sin tid som förbundskapten 2020.

Jerry Tollbring i Rhein-Neckar Löwen
(Bundesliga, Champions League och Tyska Cupen)
2017/18: 55 matcher – 128 (30) mål – 69,8 procent effektivitet från strafflinjen & 72,6 procent på spelmål
2018/19: 12 matcher – 25 (8) mål – 88,9 procent från strafflinjen & 56 procent på spelmål
Källa: rhein-neckar-loewen.de

Länk: Jerry Tollbring verlängert bei den Rhein-Neckar Löwen