SG BBM Bietigheim vann i går damernas Bundesliga med två omgångar kvar. Titeln säkrades efter vinst borta mot Leverkusen med 28 – 24.
”Deutscher Meister!“, ”Deutscher Meister!“, ”Deutscher Meister SGB!“, skanderade de tillresta supportrarna efter matchen, skriver klubben på sin hemsida.
Med två omgångar kvar att spela av Bundesliga är SGB ointagliga. Det profilstarka laget med spelare som – Tess Wester, Kim Naidzinavicius, Angela Malestein, Susann Müller och Maura Visser – åkte till Leverkusen med vetskapen att en vinst räckte för titeln.
Åttaplacerade Leverkusen ville dock inte ge sig frivilligt och var mer en benägna att knäppa SGB på nästan hemma i fullsatta Ostermann-Arena. Leverkusen hade ledningen med 8 – 4 en bit in i första. Främst var det hemmalagets Jennifer Rode som försökte förstöra festen och smällde in tio bollar.
Som tur var för Bietigheim hade man sin egen målspruta, Susann Müller som nästan matchade Rode och gjorde nio mål, till tränare Martin Albertsens stora glädje. SGB hämtade igen underläget, och lyckades vända till ett måls överläge, precis innan halvtid.
I andra halvlek fortsatte SGB att köra på och kunde dra ifrån med 24 – 20. En ledning som man sedan höll koll på ända in i kaklet. Med 30 sekunder kvar på klockan stod hela Bietigheim-bänken upp och jublet exploderade när Müller satte slutresultatet 28 – 24..
– Det är en fantastisk titel, den viktigaste titeln. Martin Albertsen och hela staben och ett fantastiskt lag har gjort en otrolig säsong, sa en glad Gerit Winnen, sportdirektör i SGB och fortsatte: Den här titeln bär vi med oss i en livstid, och vi ska fira den ordentligt, det kan jag lova.
Tränare Albertsen tog sedan tillfället i akt och tackade hela Bietigheim från ordförande till spelare till tränare till spelare. Och fansen!