ANNONS

Rykte: Fransk stjärna pekas ut som Gollas ersättare

Johannes Golla vill lämna MT Melsungen för en återkomst till Flensburg. Nu uppger SportBild att den franske landslagsmittsexan Nicolas Tournat kan bli ersättaren till den tyske landslagskaptenen.

Golla meddelade Melsungens ledning redan efter ett par veckor i klubben att han ville återvända till Flensburg. Önskemålet grundar sig på familjära och personliga skäl, men trots kontakt mellan klubbarnas sportchefer Ljubomir Vranjes och Jesper Larsson har någon lösning ännu inte nåtts.

– Vi är inte särskilt intresserade av att förlora, i mitt tycke, en av världens bästa mittsexor och försvarsspelare, dessutom med kort varsel. Vi kommer att vara ganska hårdnackade där, förklarade Melsungens sportchef Jesper Larsson i Handbollskanalens podcast Inspel & Utspel.

En återkomst till Flensburg verkar dock inte vara helt utesluten för den tyske mittsexan. Enligt Sport Bild ska Melsungen vara intresserat av Nantes-spelaren Nicolas Tournat, som uppges vara på väg bort från den franska klubben.

Den 32-årige fransmannen har 118 landskamper på meritlistan och en lång rad meriter, däribland OS-guld från Tokyo 2021 och EM-guld från 2024. Tournat skulle därmed kunna vara en tänkbar ersättare till Golla.

Fransmannen har dock kontrakt med Nantes till 2030, vilket innebär att en övergång skulle kräva en överenskommelse med den franska klubben. En eventuell försäljning av Golla till Flensburg skulle samtidigt kunna ge Melsungen ekonomiskt utrymme att finansiera värvningen.

ANNONS
ANNONS