MT Melsungen får behålla den isländska kraften på niometer ytterligare tre år. Elvar Örn Jónsson har förlängt kontraktet till 2025.
Elvar Örn Jónsson kom till MT Melsungen 2021 på ett tvåårskontrakt, men klubben och isländaren är så nöjda med situationen att de redan nu har valt att förlänga samarbetet till 2025.
– Jag ser fram emot framtiden och jag är glad att stanna här i Melsungen. Jag hoppas att vi kan kvalificera oss till en europeisk tävling. Mitt fokus ligger helt och hållet på laget. Jag vill hjälpa oss att nå en högre nivå tillsammans. Jag måste fortsätta att förbättra mig för att göra det, säger han till klubbens hemsida.
Örn Jónsson skadade sig i en landslagsmatch i april och tvingades därefter till en axeloperation. Men nu är isländaren tillbaka på planen, vilket glädjer klubbens sportchef.
– Han var länge skadad och har varit tillbaka i två matcher. Nu ser man ännu tydligare hur viktig han är för oss. En spelare med sådana egenskaper som han har går inte att hitta på marknaden för tillfället. Elvar är lika stark i försvaret på innerblocket som han är framme i anfall. Även om hans typ är lite tystare och mer reserverad ger han alltid allt på planen. Du kan lita på honom hela tiden, säger Michael Allendorf.