Kalia Klomp var en karaktärspelare i Bodens niometerslina under flera säsonger. Blott 24 år gammal måste nederländskan tacka för sig på elitnivå, på grund av en allvarlig ryggskada enligt Handbal Inside.
Klomp gjorde två och en halv säsong och öppnade dörren till proffslivet i Boden. I somras gick flyttlasset till Tyskland och Buxtehuder SV. Dessvärre kunde playmakern inte göra sig själv rättvisa i Bundesliga, den senaste tiden har hon istället fått smälta ett tungt besked.
– Jag fick en domningskänsla i benet och det blev värre och värre. Efter en MR visade sig en kota ha lossnat, som har krossat min ryggradsdisk och klämmer en nerv, säger Klomp till Handbal Inside.
Diagnosen blev ryggradsglidning och Klomp som nyligen utsågs till matchens lirare för Buxtehuder hamnade i andra funderingar.
–Jag var äntligen där jag ville vara. Att vara proffs i Sverige var första steget och sedan den här säsongen i Bundesliga. För en månad sedan stod jag på listan över 35 holländska spelare till VM. Nu är det plötsligt över, säger hon till Handbal Inside.
Under tiden i Boden passade Klomp även på att göra färdigt sina studier, vilket kan underlätta när hon helt plötsligt måste byta spår.
– Jag börjar iallafall inte från början, säger hon till sajten.