ANNONS

Flensburg värvar högernia – ska ersätta Glandorf 2020

Holger Glandorf ser slutet på sin fantastiska karriär och nu har SG Flensburg-Handewitt gjort klart med legendarens ersättare. Till nästa säsong hämtas den tyske landslagsmannen Franz Semper över från Leipzig, det skriver Flensburg på klubbens hemsida.

Semper flyttar till Flensburg-Handewitt när hans kontrakt med nuvarande klubben Leipzig går ut. 21-åringen har skrivit på ett tvåårskontrakt med den regerande tyska mästarklubben och från Flensburgs håll hoppas man att Semper ska kunna ersätta Holger Glandorf på ett bra sätt.

Semper har mycket rutin från Bundesliga trots sin unga ålder. Redan som 17-åring fick han debutera i Leipzig under tränaren Christian Prokop. Den här säsongen har högernian tagit stora kliv i sin utveckling och är den spelare som gjort näst flest spelmål i ligan efter suveräne Matthias Musche.

Som en fin belöning blev Semper uttagen i det tyska seniorlandslaget för första gången och när VM skulle avgöras på hemmaplan var 21-åringen den yngsta spelaren i truppen.

– Franz Semper är en av mina absoluta drömspelare. Vi hade en mycket lång kontakt och bytte åsikter i flera månader. Som ett resultat av det har beslutet mognat hos Franz, vilket jag är mycket glad över. Han är en stor talang och det som talar för honom är att han vill ta nästa steg här i Flensburg. Jag ser en otrolig potential i honom och jag är väldigt glad att han har bestämt sig för att komma hit. Tillsammans med Magnus Röd har vi täckt upp optimalt på positionen efter att Holger Glandorf slutar, säger SG Flensburg-Handewitts huvudtränare Maik Machulla till klubbens hemsida.

Franz Semper själv säger så här om övergången:

– Ingen annan klubb hade kunnat få mig att lämna Leipzig. Flensburg är nästa steg för mig för att kunna utvecklas och det paket som klubben erbjuder har övertygat mig, säger han till hemsidan.

LÄNK: SG VERPFLICHTET FRANZ SEMPER

ANNONS
ANNONS