VfL Gummersbachs unga målvakt Oskar Knudsen blir borta från spel i månader på grund av en ögonskada. Sedan tidigare är Martin Nagy fotskadad. Lagets första match i återkomsten till Bundesliga spelas i morgon. Fabian Norsten ser ut att få en stor roll i laget redan från början.
Fabian Norsten värvades till Vfl Gummersbach för en dryg vecka sedan, med kort varsel inför ligastarten. Nykomlingarna, som varit i andradivisionen i tre år, har sedan tidigare målvakten Martin Nagy borta med en mellanfotsfraktur. Nu meddelar klubben att lagets unga målvakt, Oskar Knudsen, blir borta under en längre tid.
– Om tre till fyra veckor ska en större kontroll göras, men man får räkna med ett uppehåll på två till tre månader, säger lagläkaren Jochen Viebahn, enligt handbollssajten handball-world.
Knudsen träffades i ansiktet av en boll under en match med U23-laget, vilket gjorde att näthinnan lossnade. Operationen sägs ha varit framgångsrik.
En intervju med Fabian Norsten kan du läsa här.
