ANNONS

Svenska cupen: Derbydrama i Eriksdalshallen – Skuru vidare efter tuff kamp mot Hammarby

Det blev betydligt mer dramatiskt än många hade förutspått när Skuru säkrade avancemang från gruppspelet i Svenska cupen. Division 1-laget Hammarby bjöd på starkt motstånd i Eriksdalshallen och hade ledningen i paus innan favoriten vände och vann med 24–21.

Efter en svag första halvlek från Skuru, där Hammarby gick till pausvila med ledning (13–10), kom vändningen efter pausen. Med ett högre tempo och skarpare avslut åt sig Skuru successivt in i matchen. Efter tio minuter var underläget upphämtat och kort därefter tog Skuru över ledningen. Trots att Hammarby fortsatte att kämpa in i det sista kunde Skuru hålla undan och vinna med 24–21.

För Hammarby innebär resultatet slutet på cupäventyret, men tränaren John Lindvall såg ändå mycket positivt i insatsen.

– Jag är väldigt stolt över det vi presterar idag. Vi håller oss till de ramar vi satt upp gällande attityd och inställning. Spelarna visar upp en fin glöd och även om det finns några smådetaljer att slipa vidare på så gör vi vår bästa prestation så här långt den här säsongen. Mest nöjd är jag med försvars- och målvaktsspel som håller en hög nivå matchen igenom. Nu har vi visat att vi kan spela på en hög nivå och den känslan kan vi ta med oss in i seriespelet, sa Lindvall till Skurus hemsida.

Svenska cupen, 24 augusti
Dam:
HK Malmö–HK Drott 26–39
Skuru IK–Hammarby IF 24–21
Uppsala HK–VästeråsIrsta 14–43
Skånela IF–Skövde HF 22–31

Allente logo
Reklam för Allente
ANNONS
ANNONS