Den brasilianska vänsternian Haniel Langaro kommer inte att spela för den franska klubben US Dunkerque nästa säsong, detta meddelar han på sin Instagram. Enligt den spanska tidningen Marca är det Barcelona som står näst på tur för Langaro.
Att Langaro kommer att lämna franska ligan och US Dunkerque är alltså bekräftat av spelaren själv, där han i ett inlägg på Instagram bland annat skriver ”Jag har tillbringat tre otroliga år här, av vilka jag bara kommer att ha goda minnen”.
Redan för ett år sen började det spekuleras om att Langaro var jagad av FC Barcelona, och enligt spanska Marca är det alltså just dit som vänsternian är påväg. I Barcelona ska han, enligt Marca, ersätta danska Lasse Andersson som är klar för Füsche Berlin inför nästa säsong.
Länk: El brasileño Haniel Langaro pone rumbo al Barcelona
https://www.instagram.com/p/B_GLLBhJsRb/?utm_source=ig_embed
