En av Sveriges absolut största handbollsspelare genom tiderna återvänder till SHE inför nästa säsong och hon gör det med Lugi. Nu presenteras hon av klubben i ett pressmeddelande.
Nu är det klart att Isabelle Gulldén kommer att spela i Lugi efter den här säsongen. I ett pressmeddelande som klubben har publicerat kommenterar hon sitt val:
– LUGI har ett väldigt ungt lag så jag hoppas kunna bidra med min erfarenhet och inom dessa tre åren och kanske vinna ett SM-guld till. En anledning till att jag valde LUGI var även möjligheten jag fått att få börja arbeta med utveckling i klubben. Utveckling är något som jag verkligen brinner för och LUGI har en fin ungdomsverksamhet med stor potential så att jag hoppas att med mina erfarenheter kunna hjälpa att leda detta framåt, säger hon.
Lugis sportchef och huvudtränare för damlaget, Kenneth Andersson, kommenterar också sitt nyförvärv:
– Bella kommer även jobba inom föreningen, så vi kommer att få stor nytta av henne både på och utanför planen. Bella spelar på en position som vi vet att vi kommer behöva förstärka på och hennes otroliga handbollskunskaper kommer gynna alla i laget och det är verkligen på tiden vi får in lite mer erfarenhet i det unga laget. Sen att det skulle bli av denna kalibern är ju ännu mer positivt, säger han.
Isabelle Gulldén har tidigare spelat för Sävehof, Viborg, CSM Bukarest, Brest Bretagne och nu senast Vipers Kristiansand. Hon har gjort 846 mål på 224 landskamper och slutade i landslaget 2020.
Se Lugi:s intervju med Isabelle Gulldén: