Den serbiske vänsternian Momir Ilic är skadad och borta från spel fram till jul.
Momir Ilic är en av världens bästa handbollsspelare, där av att några veckors frånvaro blir en nyhet. Han spelar i ungerska Veszprém och har i år gjort 58 mål i Champions League, vilket ger plats 6 i skytteligan.
Förra helgen mötte de Paris SG och nu rapporterar Veszprém att Ilic skadade sig under matchen. Han föll i backen och fick en spricka i handleden. Ilic fortsatte dock att spela och var otroligt bra, 9 mål när de vann den potentiella Champions League-finalen. Trösten för Veszprém är att högernian Laszlo Nagy är tillbaka efter sin skada.
Han fyller 34 år den 22 december och är fostrad i RK Samot – Aranđelovac. Han gick sedan via RK Kolubara och RK Fidelinka till slovenska RK Gorenje Velenje som han spelade för 2004-2006. Sedan blev det spel i Gummersbach i Bundesliga innan han 2009 värvades till Kiel.
Sedan 2013 spelar han i Veszprém där han gör succé. Han vann skytteligan i Champions League 2013/14 och blev utsedd till bästa vänsternia. Han har gjort 125 landskamper för Serbien med vilka han tog EM-silver 2012. 456 mål har det blivit men inga fler då Ilic tackat nej till fortsatt spel i landslaget.
