ANNONS

Ystads IF damer siktar uppåt – nu även HK Malmö

Elitföreningarna satsar allt hårdare på att representeras i både herr, dam och ungdom.

I helgen jublades det friskt i Ystad sedan IF:s damer vunnit division 2 och säkrat avancemang uppåt i seriesystemet. YIF gör en satsning på att stärka damhandbollen i föreningen och att lyfta A-laget är ett sätt att skapa förebilder och intresse hos yngre förmågor.

Under måndagskvällen var det nästa skånska elitklubb (på herrsidan) som annonserade en satsning på damlag. HK Malmö meddelade på en presskonferens att de slår ihop med Dalhems IF och inleder en satsning i på damerna i division 2 under namnet HK Malmö handboll Dalhem. Det rapporterar Kvällsposten som är på plats i Malmö.

HK Malmös ordförande Jörgen Rasmusson säger:

– Vi tar tag i stafettpinnen och sätter Malmö ytterligare en gång på Sveriges elithandbollskarta.

Dalhems IF är en klassisk gammal klubb som fostrade målvakten Mats Olsson till landslaget och damerna spelade i Elitserien på mitten av 1980-talet.

ANNONS
ANNONS