ANNONS

Stockholms HF startar serie för personer med utvecklingsstörning

Handboll är en fin sport. Handboll är för alla. Nu har Stockholms Handbollsförbund startat Sveriges första serie för personer med utvecklingsstörning. 

Redan den kommande helgen inleds serien där Skuru IK, Roslagen Sol, Sorunda IF och Sollentuna/Häggvik gör upp om den första titeln.

”Att Stockholms Handbollförbund startar en serie för personer med funktionsvariation går i linje med förbundets nya vision och strategi som går ut på att bli den ledande idrotten i Stockholm och att skapa mer för fler,” skriver man i pressmeddelandet.

– Det känns såklart otroligt bra att befästa detta genom att starta Sveriges första serie för personer med funktionsvariation och utvecklingsstörning. En insats som kommer att berika hela handbollen och förhoppningsvis fungera som en ögonöppnare såväl som en inkubator för en mer inkluderande mångfald. Nu hoppas vi att fler sporter, distrikt och specialförbund också öppnar upp sina verksamheter, på riktigt, säger Jakob Jansson, ordförande i Stockholms Handbollförbund i ett pressmeddelande.

Serien börjar som nämnt redan under morgondagen så ni som kan, ta er till Skarpnäckshallen klockan 11:00 (fritt inträde).

– Visionen för Special Olympics Sverige är att med hjälp av idrott förändra människors attityder till personer med utvecklingsstörning och bidra till ett mer inkluderande samhälle. Stockholms Handbollförbunds initiativ att skapa en serie för denna målgruppen stärker vårt arbete med visionen, säger Sussan Eriksson, styrelseledamot i Svenska Parasportförbundet.