HK Hök är tillbaka i division 2 nästa säsong och med på resan blir huvudtränare Marcus Artursson som går mot sin trettonde säsong i klubben.
Det var tufft hela vägen in på målsnöret men HK Hök lyckades vinna division 3 södra före Kävlinge HK och Ystadpågarna. Under ledning av Marcus Artursson förlorade Laholmsklubben bara två matcher under hela säsongen och landade på +158 i målskillnad.
Nu meddelar klubben att Artursson bestämt sig för ytterligare en säsong på ledarbänken. Det blir hans trettonde (!) säsong i Hök och via en post på Instagram motiverar han sitt beslut:
Marcus Artursson drar ett tungt lass i den lokala handbollen där han förutom uppdraget i HK Hök även agerar instruktör på Aspero. Han deltar även på ledarutbildningar för ungdomar i ett samarbete mellan Halmstad Handboll och SISU. En go gubbe helt enkelt som agerar förebild för hur roligt man kan ha som handbollsledare.
