Följande text är en insändare:
I år spelar fyra lag samt Bodens B-lag i herrarnas division 2 norra. Utspridda på de 90 milen mellan Sundsvall i söder och Kiruna i norr. I dagsläget ser det ut som Boden A får kvala sig kvar och Umeå Gimonäs tar chansen att spela i ettan. Då blir det fyra lag i Norrlands högsta och lägsta serie: Sundsvall, Härnösand (Brännan), Kiruna och Boden B. Så nyckelfrågan för den norrländska herrhandbollen är, om det finns någon? Den vidrör frågorna om akademier, seniorspel och vilka som har råd? Men vi måste också fråga oss hur liten kan en serie bli för att kallas serie?
Seniorhandbollen i Sundsvall hänger på en skör tråd och väldigt lite tyder på att föreningar som tidigare haft seniorlag kommer tillbaka. Laponia (Malmberget) har visserligen ett gäng i huvudsak 09-or, men ingenting bakom. I Piteå (Norrfjärden och Öjebyn) är äldsta årsklasserna P14. Tidigare fästen som Östersund har inget. På pappret har Sundsvall 18 spelare i sin rätt seniora seniortrupp. Somliga separerade, somliga skiftarbetande och somliga av andra skäl inte så sugna på att lägga sin lediga helg på en match i Boden, 55 mil enkel eller Kiruna 180 tur och retur. Det var längesedan Sundsvall fostrade några startspelare från de egna leden, men i år har vi faktiskt fem 07-or som spelar seniorhandboll. Tyvärr spelar tre av dem söderöver i division 3. För andra föreningar, lockade av handbollsgymnasium. Visst, mindre föreningar måste leva med att vara en del av näringskedjan. Men det brukar vara en pyramid där man går uppåt. Det känns lite tyngre när vi är fyllnadsmassa för något större föreningars gymnasier. Som inte alltid kan behålla sina egna spelare.
För det mesta jobbar jag, ibland är jag handbollstränare men också skolpolitiker. Det är komplicerat men en lösning på akademiproblemen vore endast lokal antagning. Varje förening knyts till ett gymnasium, även i storstäder. Med undantag av Riks. Om man är född 08 får man i år spela seniorhandboll på tillfällig dispens. Som reglerna är utformade, bara om du kan spela 50-60 minuter. För din förening får inte dispens om du har nio andra som kan spela. Man får alltså inte ta med en lovande 08 för att ge honom några minuter på kanten. Man ska vara så få att han måste spela mer eller mindre hela matchen. Hur det minskar skaderisken är svårt att förstå.
Om du är född 08 i Sundsvall har du bara varit i Kiruna en gång för handboll. Jo, Sundsvall och Kiruna spelar i samma pojklagsserie, men vi möts oftast i Boden eller Umeå. Så resan till Kiruna är fortfarande ett äventyr. Till och med Boden kan vara det. Sundvall har fem spelare födda 08. Två går gymnasiet i Härnösand. En har varit långtidsskadad, en är talang men liten till växten. En är lovande och handbollsnörd. Han fick spela på dispens mot Boden borta gjorde sju mål, fixade två straffar och tog en tvåminutare. Sen var det slut på dispenserna och vi fick köra målvakt på V6 mot Kiruna.
Dispenser måste ses utifrån lokala förutsättningar. Vår lovande 08-a, spelar P16, typ två matcher i månaden och U19 som kanske haft 5 matcher under säsongen. Det är skillnad om man spelar i Torslanda eller Tumba. I Norrland är det inte fråga om belastning. Och om man inte kan lita på att tränarna inte sätter in någon som väger 40 kilo med skolväska, så ge oss kriterier. Kilo bänkpress, Bip-test, vad ni vill. Alternativet till WO är att sätta in mig som är 62 år och där skaderisk är 100%. I varje fall om bortamatchen går då riksgränsen har öppnat för skidåkning, annars får inte jag heller för min fru.
Handbollen behöver inse att det finns flera handbolls-Sverige. Storstäder, storklubbar, handbollsmecka, mindre föreningar som kämpar för överlevnad och ett särskilt Norrlandsproblem. Vad händer om Sundsvall faller ifrån? Nästa säsong är kritisk, hur många över 30 orkar fortsätta? Vi släpper gärna talanger, men använd inte oss för att fylla dina tomma platser på gymnasiet. Vi behöver rimliga dispenser för att hålla A-lag och utveckla spelare. Vi behöver en rimlig seriepyramid där vi återgår till en norr-trea. Jag fattar att det inte var roligt för kassören i Vaassunda att se att årets division 2 innebar norrlandsresor. Men är det till slut bara Kiruna eller Härnösand kvar i norr kliver de väl in division 4, norra Stockholm. Vad säger Solna och Vestermalm om det?
Anders Fagerblom, Sundsvall
