ANNONS

Handbollen näst störst i Skåne

Handbollen är efter fotbollen näst största ungdomsidrott i Skåne.

Det är Lokaltidningen i Lund som kommer med de glädjande nyheterna att handbollen växer så det knakar i Skåne. Vi har passerat både simning, ridsport och gymnastik och är baserat på antalet deltagartillfällen den näst största ungdomsidrotten i Skåne.

Fotbollen är såklart fortfarande störst men det intressanta med handboll är ju också att den fördelas så jämnt mellan pojkar och flickor. Det är nästan 50-50 i antal som spelar, oerhört roligt!

H43 Lund är störst följt av Lugi HF. IFK Malmö växer i Skånes största stad, men även mindre föreningar blir större och större. En sådan är Staffanstorps HK som nu har runt 200 medlemmar och i de yngre åldrarna ökar med hela 30 %, även det enligt Lokaltidningen i Lund.

Michael Fogelström är ordförande i föreningen och säger till tidningen:

”Vi har ett samarbete med H43 Lund där ett par juniorer och pojkar A från Staffanstorp är utlånade. Förhoppningen är att vi nästa år kan ställa ett eget juniorlag på benen.

Det är en sport för alla och vi har märkt att fler tjejer börja spela handboll. Vi har ett enormt intresse och faktiskt fler tjejer än killar som spelar handboll hos oss.

Vi vill att det ska vara kul att idrotta och det genomsyrar föreningen. Har man roligt utan resultatfokus utvecklas man och fortsätter idrotta.”

Handbollskanalen lovar att återkomma med en artikel om hur handbollen står sig mot andra sporter i landet.

ANNONS
ANNONS