Den 18 april har Svenska handbollförbundet sitt årsmöte. Enligt Handbollskanalens uppgifter växer kritiken mot SHF:s styrelse, och bristen på föryngring från valberedningens sida, men valberedningens ordförande Björn Ericsson sitter lugnt i båten.
– Jag har inte nåtts av någon kritik mot styrelsen, säger Ericsson till Handbollskanalen.
Det är en intensiv tid som väntar inom Svenska handbollförbundet. De olika distriksförbunden har sina årsmöten med start 15 mars, och Svensk Elithandboll dam respektive herr ska även de hinna med sina årsmöten. Och den 18 april har alltså SHF själva sitt årsmöte.
Enligt uppgifter till Handbollskanalen, från flera av varandra oberoende källor, finns det en del missnöje runt om i handbolls-Sverige med att det sker för få förändringar i SHF:s styrelse. Det finns en växande skara som vill se en föryngring. Handbollskanalen ringde därför upp valberedningens ordförande Björn Ericsson.
Finns det någon kritik mot nuvarande styrelse?
– Svar nej, säger Ericsson kort.
Enligt våra uppgifter finns det en del missnöje kring styrelsen och framförallt kring det faktum att det behövs förnyelse och föryngring. Hur ser du på det?
– Jag har inte nåtts av någon kritik mot styrelsen. Jag konstaterar att vi har tagit in fyra nya medlemmar i styrelsen de senaste fyra årsmötena och de har alla varit i den yngre skalan.
Nu är det drygt en och en halv månad kvar till årsmötet, men är det en enig valberedning just nu?
– Ja, det är det. Vi har inte haft några avvikande synpunkter i vårt arbete, betonar Ericsson.
Tre ledamöter i styrelsen samt ordförande Fredrik Rapp ska gå upp för omval. Men Ericsson skriver inte under på att hans ord går att tolka som att det blir omval för samtliga.
– Du ska inte tolka det jag säger på något sätt, för vi är inte färdiga med vår process och därför är det inget jag kommer att svara på, säger han.
I nuvarande styrelse sitter följande personer:
Ordförande: Fredrik Rapp
Vice ordförande: Jörgen Holmqvist
Vice ordförande: Lena Runströmer
Ledamot: Stefan Karlsson
Ledamot: Per-Olof Lind
Ledamot: Julia Ryding Wikberg
Ledamot: Sara Sundström
Ledamot: Teresa Utkovic
Ledamot: Therese Bringefors
Adjungerad, Generalsekreterare SHF: Robert Wedberg
Björn Ericsson vill inte prata för mycket om ”den pågående processen” inför årsmötet, men bemöter ändå våra frågor om förnyelse, mandatperioder och vad för profiler som saknas i styrelsen.
– Vi har jobbat med förnyelse inför varje årsmöte. När folk känner att de har gjort sitt och vill lämna har vi försökt hitta föryngringar, det är något vi har jobbat med hela tiden. De senaste tre eller fyra årsmötena har vi fått in nytt folk. Sen blir ju folk äldre hela tiden…
Mandatperioder i SHF:s styrelse är två år för ordförande och fyra år för ledamöter. Men Ericsson vill inte prata om hur lång en mandatperiod bör vara för att den ska anses vara ”lagom”, utan pratar hellre om kompetens.
– Vi har aldrig diskuterat mandatperioder utan behov av kompetens i styrelsen är det vi fokuserar på.
Finns det någon person som tackat nej till omval inför årsmötet 2026?
– Ingen har tackat nej.
Hur jobbar ni med kompetensprofil – vad saknas i styrelsen idag?
– På sikt misstänker jag att vi måste ha in någon med mer juridisk kunskap. Det blir allt mer avtal och komplicerade upphandlingar, och då behöver den kompetensen finnas inte bara på kontoret utan även i styrelsen, säger Björn Ericsson.
Notera att artikeln har uppdaterats med korrekta mandatperioder.
