ANNONS

AIK i Handbollsligan ger Norrköping plats i division 2

Norrköping IF och Hultic BK klättrar var sitt pinnhåll i seriesystemet efter att AIK övertagit Ricohs plats i Handbollsligan.

Ingen i handbolls-Sverige har väl missat att Ricoh övergår till AIK till nästa säsong i Handbollsligan. Det innebär också att division 2-laget AIK hade den gångna säsongen försvinner vilket ger ett håll i seriesystemet.

Stora vinnare hittar vi i Norrköpingsområdet. Där får nämligen  Norrköping IF en plats i division 2 då de trots allt var nära att kvala sig upp i våras. Förlust mot Hallstahammar skiljde men nu får de alltså en ny chans som klubben accepterar.

Vinnare nummer två är Hultic BK som ursprungligen ramlade ur division 3 men i och med att NIF avancerar får en ny chans kommande säsong. Ett beslut från handbollförbundets tävlingskommitté som ser ut att ge ytterligare ett handbollslag i Åby:

– Väldigt bra då vi har chans att ha ett B-lag i serien under, vilket hade varit svårt. Det finns en framtidstro och laget kommer tränas av våra egna spelare som själva tar steget upp som tränare. Marcus Wadell, Andreas Carlsson, Johan Welander och Mats Welander, säger Hultics ordförande Viktor Larsson till Norrköpings Tidningar.

ANNONS
ANNONS