Under coromapandemin har den grekiska ligan varit uppskjuten i omgångar med stora påfrestningar på klubbarna som följd. Ett av topplagen de senaste åren, Olympiakos meddelar nu enligt Handball-Planet att man lägger ner säsongen och lämnar mästerskapet.
Olympiakos spelade senast i slutet av oktober. Schemat som förbundet lagt ut innebar att laget från Pireus skulle möta Aris den 4 april, men då kom ett återbud då Olympiakos ville skjuta upp återstarten ytterligare.
– Vi har inte tränat på två månader och inte haft någon match på ungefär fem månader. Uppenbart är tävlingskänslan förlorad I det här läget. Att vi dessutom förlorade två poäng i matchen mot Aris är ytterligare en anledning för oss att avstå ligaspel, säger klubben
enligt Handball-Planet.
Olympiakos var Greklands bästa lag med dubbla liga- och cuptitlar 2017-19, då laget även deltog i EHF-cupen