För en vecka sedan spelade Pavel Horak Final4 och tog hem bronset med THW Kiel. Nu meddelar Lovci Lovosice att 39-åringen återvänder till Tjeckien.
– Jag kände att det var hög tid att återvända hem, säger han till Lovci Lovosice’s hemsida.
Pavel Horak har respresenterat storklubben THW Kiel sedan 2019, men nu lämnar vänsternian Tyskland och återvänder till hemlandet Tjeckien. Nästa säsong kommer Horak spela för Lovci Lovosice.
– Jag lovade detta till mina barn. Jag vill fortfarande spela handboll och Lovosice var den mest optimala lösningen för mig, även med tanke på de lokala förhållandena. Jag gillar vart klubben vill komma och jag vill hjälpa till med det, säger Horak till Lovci Lovosice’s hemsida.
Under sin långa handbollskarriär har Horak hunnit med spel i bland annat Frisch Auf Göppingen, Füchse Berlin, HC Erlangen, Brest HC Meshkov och THW Kiel. Dessutom har Horak många prestigefyllda titlar hemma i prisskåpet. 39-åringen har bland annat blivit mästare i tre olika länder (Tjeckien, Tyskland och Belarus) och tagit hem Champions League 2020.
– Övergången från en europeisk toppklubb är unik och vi är stolta över att en spelare av den här kalibern har valt vår klubb, säger klubbchefen Vojtech Serba och fortsätter:
– Vi lovade honom en ledarroll, vilket vi saknade förra säsongen. Vi är övertygade om att han kommer att hjälpa oss även i områdena utanför matchen, och vi som klubb kommer att dra nytta av hans stora erfarenhet.
Flyttlasset tillbaka till Tjeckien går den 27 juni.
– Pavels flytt till Lovosice är en stor händelse – inte bara för vår klubb, utan också för hela ligan, säger huvudtränaren Jan Landa till Lovci Lovosice’s hemsida.