ANNONS

Hög klass på Universitets-EM i handboll

2016 European Universities Games kan låta som en Kalle Anka-turnering men faktum är att där finns många spelare av hög kaliber.

2016 European Universities Games spelas just nu i Kroatien. Det är Zagreb och Rijeka som står för värdsskapet och 16 lag deltar på herrsidan, 12 lag på damsidan. Och det kryllar av duktiga lirare.

Vad sägs till exempel om University of Nis som vann mot rumänska University Constantin Brancusi of Tg–Jiu med 47 – 24 i första omgången. Där finns lirare som Nemanja Zivkovic, Mladen Sotic och Aleksandar Pavlovic. Alla i högstaligan i Serbien.

I kroatiska Vern University of Applied Sciences spelar bröderna Lind, där Kevin Lind var en av ligans bästa målskyttar den gångna säsongen. Han spelar till vardags mittnia i Moslavina Kutina. Hos Lithuanian Sports University hittar vi Mindaugas Urbonas som tillhör Granitas Kaunas.

På damsidan är Oslo representerat men tyvärr blev det förlust i första omgången mot University of Primorska från Slovenien. De hade svårt att få stopp på Lea Krajnc som gjorde 9 mål och det är inte så märkligt. Krajnc spelar i RK Zagorje som spelade EHF Cupen den gångna säsongen och hon gjorde bland annat 2 mål borta mot tyska topplaget Leipzig.

Noterbart är också att det finska domarparet Julia Glantz/Annika Laaksonen är på plats i Kroatien.

Alla resultat, med detaljerade matchprotokoll för er själva att gräva fram spännande namn, finns här:

Herrar

Damer