ANNONS

Emil Berggren får ny huvudtränare i Ungern

CYEB Budakalász skiftar huvudtränare från Attila Horvath till Gyula Forgács och Emil Berggren får där med en ny röst vid sidan av planen.

I somras skiftade Emil Berggren från tyska HSG Wetzlar till CYEB Budakalasz i Ungern. Han har i podcasten Avkast berättat om den speciella relationen till tränaren Attila Horvath men nu blir det inga mer historier. Horvath omplaceras nu i klubben och petas som huvudtränare, meddelar klubben på sin hemsida.

Istället blir det den förre landslagsspelaren Gyula Forgács som tar över huvudansvaret. Den gamle vänstersexan avslutade sin spelarkarriär i Budakalasz och har sedan dess haft olika tränarroller i klubben, senast som assisterande tränare.

CYEB Budakalasz har inlett ungerska ligan med en seger, en oavgjord och en förlust. Imorgon lördag spelar de borta mot Dabas KC.

 

ANNONS
ANNONS