Om det inte är fritt fall så är det i alla fall rutschbana nedåt för Larvik i Norge. Toppklubben har bara kontrakt med sina spelare till 30 april och semifinalerna spelas i maj. Därmed kan Larvik tvingas att ställa upp med reservlaget i slutspelet, rapporterar Nettavisen.
Rent sportsligt så har Cassandra Tollbrings Larvik, om än några tappade matcher på slutet, fortfarande häng i toppen och ligger på fjärdeplats med en match kvar att spela. Som sämst kan laget komma femma i Grundigligaen där de åtta första lagen går till slutspel.
Väl i slutspelet så skulle Larvik teoretiskt sätt behöva ställa upp med ungdomsspelare om de tar sig vidare från kvartsfinalerna. Anledningen är att Larvik på grund av usel ekonomi är på väg att förlora sin elitlicens.
Den 30 april i år ska Elitserienämnden i Norge ta ett beslut om Larviks fortsatta elitlicens till nästa säsong men det ser inte ljust ut för den forna storklubben. I ljus av det så har klubben bara skrivit kontrakt med sina spelare till 30 april. Och semifinalerna och finalerna spelas i maj. Alltså kan Larvik stå utan seniorspelare i slutspelet.
– Det finns en risk för det, ja. Idag har ingen spelare kontrakt i maj, men vi för en dialog med spelarna, säger klubbens dagliga ledare Pål Albertsen till Østlands-Posten.
Albertsen berättar för norska Nettavisen att det ändå är upp till spelarna själva sen om de vill spela en eventuell semifinal eller inte.
En sån uppgörelse mellan spelare och klubben skulle gissningsvis att ske utan kontrakt och därmed utan ekonomisk ersättning.
