ANNONS

Kaos i Drammen: Tränarna har sagt upp sig

Det är en tuff säsong för storsatsande Drammen HK i Norge.

Drammen har satsat hårt inför denna säsong och värvat många starka namn:

Johannes Hippe
25-åring som vi känner sedan tiden i Lugi HF.

Rasmus Båverud
Ny från Ricoh HK, både rutin från Elitserien och Spanien.

Frank Løke
Rutinerad linjespelare och en av Norges bästa någonsin. Har spelat i Bundesliga, för FC Köpenhamn och RK Zagreb, bland andra.

Kristian Kjelling
Kjelling räknas som en av 2000-talets bästa norska spelare. Karriär i Ademar León, Portland San Antonio, Aalborg och Bjerringbro-Silkeborg.

Kennie Boysen
30-åringen blev årets spelare i Norge ifjol med 131 mål för Nøtterøy.

Trots dessa förstärkning så har de inte lyckats alls och ligger istället på negativ kvalplats i serien. Den danske tränaren Renè Hamann-Boeriths avgick i oktober, Frank Løke fick sparken i december och nu kommer nästa tunga motgång.

Øystein Havang och Roger Kjendalen ersatte nämligen Hamann-Boeriths i oktober men efter svaga resultat avgår de nu med omedelbar verkan. Havang till Aftenposten:

”Summen av utenomsportslig støy og utfordringer, sammen med at resultatene ikke har gått som vi ønsket, gjør at vi velger å forlate klubben nå.”

Klubben som vann ligan 2007, 2008 och 2010 har nu lång uppförsbacke i vår. Gamle storspelaren Frode Hagen säger till Drammens Tidene:

”Kombinasjonen av kunnskapsløshet og at man samtidig oppfører seg som om man er verdensmestere, er en farlig blanding.

Jeg har full forståelse for at de to trenerne trakk seg.”

I Drammen spelar svenskarna Gustav Skagerling och Rasmus Båverud.