ANNONS

U20-EM: Svensk fjärdeplats

Det blev ingen svensk revansch mot Serbien i bronsmatchen. Serberna var klart bättre än de svenska killarna och vann bronset med 30-26. 

– Serbien spelade bättre än oss i dag, så all heder till dem, säger förbundskapten Dennis Sandberg till Handbollslandslaget

Sverige var ute efter revansch mot Serbien, efter den tidigare förlusten i huvudrundan, men så blev inte fallet idag.

I början av matchen följdes lagen åt, och fram till 4-4 var det en jämn match. Därefter hamnade Sverige i en tuff period, där målskyttet inte alls funkade. De tekniska felen blev för många och måltorkan blev ett faktum. 4-4 blev till 5-7, och sedan väntade några riktiga mardrömsminuter. Sex raka serbiska mål gjorde att de plötligt ledde med 13-5.

I slutet av halvleken lyckades dock Sverige jobba sig något närmare och tavlan visade 12-17.

– Vi lyckades inte få stopp på Serbien där. Vi började dåligt med många tekniska fel och de fick in oss i något tempo som vi inte klarade av. Sedan blev det jobbigt att jaga med lång väg att försöka komma ikapp, säger Sandberg till Handbollslandslaget.

Andra halvlek började dock strålande för svensk del, underläget blev snabbt till endast två bollar och blågult var med i matchen igen. Men Serbien var det bättre laget idag, och när matchen skulle avgöras spikade deras målvakt igen ordentligt och Sverige kom aldrig närmare än två bollar. Faktum är att blågult aldrig låg i ledningen i matchen. Till slut vann Serbien med 30-26.

– Det är surt att åka härifrån tomhänt när man tycker att man har gjort en bra turnering. För som lag, med betoning på lag, har vi verkligen gjort det väldigt bra i långa stycken. Försvarsmässigt har vi varit överlägsna, förutom i just de här två matcherna mot Serbien, Sandberg till Handbollslandslaget.

Svenska målskyttar: Johan Ericsson 6, Kasper Palmar 5, Carl Hamberg 4, William Elovsson 3, Julian Sjögren 2, Tobias Ljungmark 2, Felix Möller 2, Kelvin Roberts, Albert Månsson.

ANNONS
ANNONS