Sverige föll i måstematchen mot Portugal. Därmed försvann också semifinaldrömmen i U19-EM.
– Såklart är det surt att inte gå vidare, säger förbundskapten Jesper Östlund till Handbollslandslaget.
Det fanns flera möjliga senarior som hade kunnat tagit Sverige till en semifinal i U19-EM. Det tydliga var dock att alla senarior krävde att blågult tog poäng mot Portugal.
Och visst såg det lovande ut under matchinledningen. Sverige hade kommandot om matchen under den första halvleken och ledde ett tag med tre mål. Portugal spelade dock upp sig genom halvleken och avslutade starkt. Detta gjorde att halvtidsresultatet skrevs till 14-14.
Inledningen av den andra halvleken fortsatte i samma stil som den första. Lagen bytte mål med varandra och det såg ut att kunna utveckla sig till en rysare.
Med tjugo minuter kvar av matchen tappade Sverige flytet och såg tydligt stressade ut. Laget försökte ändra matchplanen, men det syntes inte på målproduktionen. Portugal var tillslut för starka och vann matchen med 30-23.
Därmed dog den svenska semifinaldrömmen och Sverige får rikta in sig på placeringsmatcher.
– När man landar i det lite mer så känner vi väl att Rumänien och Portugal är en nivå bättre än vad vi är. Som helhet tycker jag att vi har gjort det bra som har tagit oss till den här huvudrundan, men att vi sedan inte har räckt till, säger Östlund till Handbollslandslaget.
Målskyttar Sverige: Moa Wallin 6, Felicia Granat 4, Stella Huselius 4, Ida Landberg 2, Ellie Hammarström 2, Emma Mihailovic 2, Stina Wiksfors 2, Sara Smedberg 1
Dagens resultat i U19-EM:
Huvudrunda
Frankrike – Montenegro 33-31
Sverige – Portugal 23-30
Schweiz – Rumänien 36-41
Ungern – Danmark 41-23
Förlorarrunda
Kroatien – Island 26-35
Serbien – Nordmakedonien 30-19
Nederländerna – Tyskland 25-29
Norge – Tjeckien 23-31
