ANNONS

U18-EM: Många guldkandidater i parallella mästerskap

Samtidigt som Sverige filar på taktik för att göra bästa möjliga insats i matchen om EM-guldet pågår två andra mästerskap med europeiska U18-lag. I divisionen under eliten gör 23 lag upp, semifinalerna spelas lördag kväll.

Tulln i Österrike är ny värdort, Tbilisi i Georgien hade herrarnas U19-VM förra året. Nu delar de på lagen som deltar i ´M18 Championship´, icke att förväxla
med ´M18 Euro´ som pågår med nordisk dominans.

Österrike är övertygande semifinalist på hemmaplan, 86 plusmål i gruppspelet, strax under 16 insläppta i snitt väntar Turkiet i en något tuffare uppgift.

Den andra semifinalen innehåller Tjeckien och Nederländerna. De senare har högernian och hela turneringens skytteligaledare Niels Versteijnen, som snart ansluter till Flensburgs akademi, i rollen som härförare.

Georgien förlorade däremot hemmafördelen, är borta från medaljstriden och fick pisk av Färöarna i en placeringsmatch. Schweiz och Italien respektive Makedonien och Vitryssland är semifinaler i Tbilisi.

Finalen i alla turneringar äger rum söndag kväll.

ANNONS
ANNONS