I somras spelade F16-landslaget landskamper för första gången, då på hemmaplan i European Open. Om en månad är det dags igen, då i och med Scandiberico. I den svenska truppen ingår bland annat nio debutanter.
– Vi är ju verkligen i starten av deras landslagskarriärer och det är så spännande att se deras utveckling från gång till gång, säger förbundskaptenen Sarah Fransson till Handbollslandslaget.se.
I European Open blev det fyra segrar och fyra förluster, vilket innebar att det hela landade i en tolfteplats. I slutet av oktober är det dags för landskamper igen, då i Scandiberico mot Spanien, Portugal och Norge.
Liv Ekström, Livia Brenner, Tea Nilsson, Malva Öberg Svärd, Sofi Steuch, Meja Carping och Nova Crona deltog i somras och är med även den här gången. Övriga nio spelare är debutanter.
– Det ska bli otroligt kul att samlas igen, denna gång i Norge. I denna trupp kommer vi att se några bekanta ansikten sen i somras men också ett gäng nya spelare som vi vill se i vår verksamhet. Det ska bli kul att få stöta på Norge igen som vi mötte i somras och nu också Spanien och Portugal som vi inte har mött tidigare, Fransson.
Truppen i sin helhet:
Målvakter:
Liv Ekström, Önnereds HK, 8 U-landskamper/0 mål
Olivia Röme, Lugi HF, debutant
Vänstersex:
Livia Brenner, Lugi HF, 8/10
Bonnie Idenstedt, Täby HBK, debutant
Mittsex:
Selma Hannerz, GOG Håndbold, debutant
Emelie Sothell, Önnereds HK, debutant
Högersex:
Tea Nilsson, Täby HBK, 8/12
Malva Öberg Svärd, Ystads IF, 8/7
Vänsternio:
Sofi Steuch, Lugi HF, 8/16
Ebba Ameén, HK Lidköping, debutant
Sofia Wiktor, HK Ankaret, debutant
Mittnio:
Meja Carping, Lugi HF, 8/9
Signe Söderqvist, Önnereds HK, debutant
Greta Holmberg, IK Sävehof, debutant
Högernio:
Nova Crona, Önnereds HK, 8/16
Olivia Gunnarsson, Täby HBK, debutant
