Sveriges bästa placering är ett guld för tolv år sedan. Nu går Sveriges U20-damer återigen in i ett slutspel i U20-VM. Denna gång står Nederländerna på den andra planhalvan i kvartsfinalen.
– Sedan samlingen i Paris i april har vi tagit älgkliv framåt. Nu hoppas vi kunna avancera till semifinal. Det viktigaste för oss blir nu att återhämta oss och sätta en bra analys och taktik inför kvartsfinalen, sade lagets förbundskapten Jesper Östlund på landslagets hemsida.
Landslaget har hittills bara förlorat en match, mot en av förhandsfavoriterna Frankrike, och möter nu Nederländerna i kvartsfinal. En match som spelbolagen på förhand bedömer som helt jämn och som sänds kl. 18:00 på Viasat Xtra och Viaplay.