Kolla in Europas talanger födda 1998/99 – trupperna till U18-EM

Slovakien U18. Foto: SZH, http://www.slovakhandball.sk

Den 11 – 21 augusti spelas U18-EM 2016 i Kroatien och här är lagens trupper.

Spelarna är födda 1998 eller 1999 och här är en unik samling med alla spelare som deltar i U18-EM 2016. Det finns ingen liknande på hela internet, så skrolla ner och njut.

GRUPP A

Spanien
Målvakter
Guillen Herms Pérez, FC Barcelona
Killian G. Ramírez Santana, BM. Remudas

V9
Juan Antonio Sario Viciano, Puerto Sagunto
Antonio Serradilla Cuenca, BM. Montequinto
David Estepa Ruiz, Córdoba BM

H9
Mamadou Lamine Diocou, FC Barcelona

M9
Natán Suarez Diaz, U.E. Sarriá
Mikel Amilibia Aristi, Zarautz Z.K.E
Ian Tarrafeta Serrano, BM. Granollers

V6
Gonzalo Feijoo Basagoiti, BM Carabanchel

H6
Gonzalo Pérez Arce, Ademar
Martí Villoria Mor, FC Barcelona
Jaime Gallardo Nieto, BM Carabanchel

M6
Víctor Manuel Deco Garcia, BM. Montequinto
Rolando Uríos Jr, Füchse Berlin
Eneko Goenaga Echave, Amenabar Zarautz

Frankrike
Målvakter
Florian Boulogne, US Dunkerque HB
Valentin Kieffer, Sélestat AHB
Rubens Pierre, Saint Gratien Sannois HB Club

V6
Dylan Nahi, Paris SG
Gaël Tribillon, Mainvilliers Chartres

M6
Antoine Jonnier, Bruges 33
Virgile Pinchot, Istres
Jonathan Mapu, St Raphaël Var

H6
Édouard Kempf, Sélestat AHB
Benjamin Richert, Entente Strasbourg Schiltigheim

V9
Yoann Gibelin, US Créteil
Elohim Prandi, US Ivry

M9
Nori Benhalima, St Raphaël Var
Noah Gaudin, Sélestat AHB
Lilian Martinez, USAM Nîmes Gard
Killian Villeminot, Montpellier

H9
Julien Bos, Bruges 33
Clément Damiani, St Raphaël Var
Ewan-Gueric Kervadec, US Créteil

Norge
Emil Kheri Imsgard, Elverum
Halvor Elias Nærland, Nærbø IL
Vetle Rønningen, Bodø HK
Preben Egeli, Kristiansands IF
Anders Teige Bøe, Herkules
Leif-Erik Brenne, Falk SK
André Pung Tuzov, Falk SK
Thomas Horneland Boilesen, Haslum IL
Tord Aksnes Lode, Nærbø IL
Sindre Heldal, Fyllingen
Olaf Hoffstad, Sandefjord TIF
Fabian Sandven, Bækkelaget SK
Peter Dahl Christensen, St. Hallvard
Felix Lunde, Kolbotn IL
Bjørnar Pedersen, Ski IL
Simen Holand Pettersen, Sandefjord TIF

Reserver
Alexander Mitrovic, St. Hallvard
Jostein Østrem, Nøtterøy
Karsten Skinnarland Enoksen, Runar IL
Stian Vigre, Nærbø IL
Fredrik Butler Vang, Nøtterøy
Roald Lien, Bækkelaget
Sander Løvlie Simonsen, ØIF
Jacob Weideman, Nøtterøy
Eirik Varpe, Nøtterøy
Nikolai Wiig, Haslum IL

Schweiz
Patrice Bührer, Kadetten Schaffhausen
Gino Delchiappo, SG Pilatus
Gabriel Felder, TV Steffisburg
Marco Giovanelli, BSV Bern Muri
Noah Haas, HSC Suhr Aarau – Einsatz fraglich
Lukas Heer, Pfadi Winterthur
Petar Ilic, Kadetten Schaffhausen
Michael Kusio, BSV Bern Muri
Marius May, CS Chênois Genève Handball
Timothy Reichmuth, TV Birsfelden
Lucas Rohr, BSV Bern Muri
Elia Schaffhauser, Kadetten Schaffhausen
Jonas Schelker, Kadetten Schaffhausen
Magnus Staub, GC Amicitia Zürich
Jannic Störchli, Kadetten Schaffhausen
Aurélien Vanat, CS Chênois Genève Handball
Manuel Zehnder, HSC Suhr Aarau


GRUPP B

Danmark
Målvakter
Victor Bang, GOG
Nicklas Graugaard Nielsen, HF Mors

Utespelare
Thomas Bohl Damgaard, Team Tvis Holstebro
Anders Agger Pedersen, Team Tvis Holstebro
Jeppe F. Hauskov, Team Tvis Holstebro
Mathias Bach Møller, Århus Håndbold
Nikolai Vinther, Århus Håndbold
Mathias R. Petersen, Århus Håndbold
Jesper Redlefsen, Skanderborg Håndbold
Rasmus Meyer Ejlersen, Skanderborg Håndbold
Emil Lærke, GOG
Anders Christiansen, UH Esbjerg
Bjarke Nybo Jørgensen, KIF Kolding
Emil Grønbeck Hansen, Ikast
Anders Sell, Fredericia/Trelde
Jonathan Würtz, SUS Nyborg

Slovenien
Målvakter
Gasper Dobaj, RK Celje
Zan Kovačič, MRK Krka
Mark Ferjan, Füchse Berlin

V6
Matic Anton Pipp, RD Urbanscape Loka
Dominik Ozmec, RK Jeruzalem Ormoz

M6
Miha Kavčič, RK Jeruzalem Ormoz
Stefan Žabič, RK Celje
Kristjan Horžen, RK Trimo Trebenje

H6
Tine Gartner, RD Urbanscape Loka
Domen Novak, RK Krim Mark Olimpija

V9
Gregor Ocvirk, RK Celje
Matevz Kunst, RK Celje

M9
Marko Kotar, RK Trimo Trebenje
Domen Makuc, RK Celje
Tilen Kosi, RK Jeruzalem Ormoz

H9
Tim Rozman, Füchse Berlin
Filip Banfro, RD Slovenj Gradec 2001

Ryssland
Ingen uppgift, bruttotrupp här:

Russia

Slovakien
Målvakter
Adam Ochaba, HO Slovan Modra
Adam Králik, HK Topolcany
Mário Olexik, SKP Bratislava

V6
Kristián Filipeje, HK Topolcany

M6
Boris Resovksy, Tatran Presov
Radoslav Demko, HK Slavoj Trebisov
Filip Polgar, HC Start Nove Zamky

H6
Dávid Tomanec, HK Topolcany
Lukáš Halgas, HK Slavoj Trebisov

V9
Filip Šatek, SKP Bratislava
Ivan Bystricky, MSK Povazska Bystrica
Tomáš Recicar, Tatran Presov
Michal Blaho, HK Kupele Bojnice

M9
Samuel Janoska, SKP Bratislava
Nikolas Babcan, HK Topolcany
Martin Potisk, HO Slovan Modra

H9
Jakub Prokop, SKP Bratislava
Martin Luby, 1. MHK Kosice
Tomáš Ševcik, HC Sporta Hlohovec


GRUPP C

Sverige
Målvakter
Gustaf Banke, IFK Kristianstad
Måns Landgren, Ystad IF HF

V6
Anton Persson, IFK Kristianstad
Andreas Windahl, HK Silwing/Troja

M6
Mårten Nilsson, IFK Kristianstad
Eric Westergren-Malmberg, IK Sävehof

H6
Freddy Andersson, Ystad IF HF
Markus Thorbjörn, Redbergslids IK

9M
Marcus Ekman, Eskilstuna Guif
Alfred Jönsson, Lugi HF
Simon Källström, Ystad IF HF
Erik Persson, Eskilstuna Guif
Gzim Sahili, IK Sävehof
Tobias Sandberg, Alingsås HK
Oskar Sunnefeldt, IK Sävehof
Jonathan Svensson, Ystads IF

Kroatien
Bruttotrupp (22 spelare)
Målvakter
Ivan Panjan, RK PPD Zagreb
Ivan Ereš, RK Izviđač
Mateo Radočaj, HRK Karlovac
Marin Šutalo, RK Ormož

V6
Tomislav Špruk, HRK Karlovac
Leon Strbad, RK PPD Zagreb
Davor Vujičević, RK Akademija Balić Metličić

H6
Filip Turčić, RK PPD Zagreb
Dario Raguž, RK Akademija Balić Metličić
Lovro Malec, MRK Ivanić

M6
Nikola Grahovac, RK Dubrava
Adrian Miličević, RK PPD Zagreb
Emanuel Nino Fiala, RK Bjelovar

V9
Halil Jaganjac, RK Kozala
Josip Šarac, RK Izviđač
Daniel Vusić, RK PPD Zagreb
Ivan Koncul, RK Metković 1963

M9
Tin Lučin, RK Kozala
Vito Bahtijarević, RK PPD Zagreb

H9
Ivan Martinović, HC Fivers
Anthony Jurman, RK PPD Zagreb
Filip Curiš, RK PPD Zagreb

Tjeckien
Målvakter
Marek Stefanic, Dukla Praha
Michal Studeny, Sokol Nové Veselí

Kantspelare
Jakub Zelenka, Dukla Praha
Ondřej Skalicky, Sokol Nové Veselí
Josef Hozman, Dukla Praha
Denis Harabis, SKH Polanka

M6
Vojtěch Krcal, Sokol Nové Veselí
Daniel Reznicky, Dukla Praha

Niometer
Martin Janicek, HC Zubří
Vojtěch Patzel, Dukla Praha
Jan Hradecky, Dukla Praha
Matouš Valousek, Sokol Nové Veselí
David Karlovec, HK Lovosice
Jiří Smid, SSK Talent 90 Plzeň
Martin Pribyl, Sokol Nové Veselí
Tomáš Piroch, SSK Talent 90 Plzeň

Island
Målvakter
Andri Scheving, Haukar
Andri Sigfússon, ÍBV

V6
Kristófer Sigurðsson, HK
Fridrik Hólm Jónsson, ÍBV

V9
Örn Östenberg, Kristianstad
Bjarni Ófeigur Valdimarsson, Valur
Arnar Freyr Guðmundsson, ÍR

M9
Gísli Þorgeir Kristjánsson, FH
Sveinn Andri Sveinsson, ÍR

H9
Teitur Örn Einarsson, Selfoss
Pétur Hauksson, Stjarnan

H6
Jóhann Kaldal Jóhannsson, Grótta
Ágúst Grétarsson, ÍBV

M6
Sveinn Jóhannsson, Fjölnir
Elliði Viðarsson, ÍBV
Úlfur Gunnar Kjartansson, Þróttur

Reserver
Alexander Másson, Valur
Darri Aronsson, Haukar
Markús Björnsson, Valur
Viktor Hallgrímsson, Fram


GRUPP D

Tyskland
Målvakter
Till Klimpke, HSG Dutenhofen
Tim Hottgenroth, TSV Bayer Dormagen

Utespelare
Tim Matthes, Füchse Berlin
Robin Breitenfeldt, SG Flensburg-Handewitt
Sebastian Heymann, TSB Heilbronn-Horkheim
Niklas Diebel, TSV Hannover-Burgdorf
Lukas Stutzke, TSV Bayer Dormagen
Eloy Morante Maldonado, TSV Bayer Dormagen
Luis Villgrattner, HBW Balingen-Weilstetten
Lukas Kister, TSV GWD Minden
Gregor Remke, EHV Aue
Dimitri Ignatow, MT Melsungen
Jakob Knauer, Füchse Berlin
Ferris Klotz, THW Kiel
Marcel Timm, VfL Gummersbach
Moritz Strosack, SG Ottenheim/Altenheim

Serbien
Målvakter
Todor Jandrić, Vojvodina
Andrej Trnavac, Partizan
Marko Krstić, Morava

Utespelare
Uroš Pavlović, Partizan
Boris Radivojević, Partizan
Vuk Milenković, Partizan
Stefan Sunajko, Pick Szeged
Milan Jovanović, Vojvodina
Srđan Mijatović, Borac
Arsenije Bubić, Borac
Marko Dosen, Metaloplastika
Luka Stojanović, Dubočica
Dimitrije Stolić, Crvena zvezda
Nikola Ivanović, Partizan
Luka Mitić, Partizan
Marko Vignjević, Lavovi
Marko Lazić, Sinđelić

Portugal
Målvakter
Diogo Valerio, SL Benfica
Goncalo Vieira, Aguas Santas

Utespelare
Manuel Gaspar, Sporting CP
Duarte Pereira, Vitória FC
Jenilson Monteiro, AA Avanca
Eduardo Mendonca, FC Porto
Joao Riberio, Aguas Santas
Leonel Fernandes, FC Porto
André Gomes, ABC Andebol SAD
Goncalo Ferreira, FC Porto
Oleksandr Nekrushets, ABC Andebol SAD
Ruben Ribeiro, FC Porto
Goncalo Vieira, Aguas Santas
Diogo Silva, FC Porto
Miguel Pinto, Colegio Carvalhos
Luis Frade, Aguas Santas
Pedro Loureiro, SL Benfica

Polen
Målvakter
Marek Bartosik, MKS Zagłębie Lubin
Dawid Skrzypczyk, KS Gwardia Opole
Kacper Antosik, ChKS Łódź

Kantspelare
Tomasz Makowski, UKPR Agrykola Warszawa
Krzysztof Komarzewski, SPR Wybrzeże Gdańsk
Dawid Krysiak, Gaz System Pogoń Szczecin
Patryk Mauer, UKS Dziewiątka Legnica

M6
Damian Pawelec, MKS Truso Elbląg
Jakub Bulski, KS Vive Tauron Kielce

Niometer
Piotr Jarosiewicz, UKPR Agrykola Warszawa
Piotr Rybski, SPR Stal Mielec
Maciej Zarzycki, KS Unia Lublin
Aleksander Olkowski, SKF Wisła Płock
Paweł Dudkowski, WKS Śląsk Wrocław
Alan Guziewicz, MTS Kwidzyn
Damian Przytuła, ITR Jeziorak Iława