ANNONS

INFÖR: Final Sverige-Österrike European Open 2017

Sverige U17 har gått fram som en ångvält i European Open i Göteborg. Nu återstår bara ett enda hinder – obesegrade Österrike. Klockan 21.00 smäller det i Scandinavium.

Sverige har i tur och ordning kört över Färöarna, Estland, Slovakien, Israel, Norge och nu senast Tjeckien. Trots att man stora delar varit fullständigt överlägsna och öst in mål återfinns inte särskilt många svenska namn i toppen av skytteligan, vilket vittnar om ett starkt kollektiv och rejäl bredd. Bästa målskytt för Sverige har Ludvig Hallbäck, Ystads IF, varit som gjort 43 mål hittills. Med den siffran ligger han inför finalen på en femteplats i skytteligan. Strax där bakom återfinns Valter Chrintz som fått upp ångan rejält med 18 mål på de två senaste matcherna. Han har totalt gjort 32 mål i turneringen.

Precis som Sverige har Österrike också gått igenom turneringen obesegrade genom segrar mot Norge, Rumänien, Georgien, Island, Estland och Polen. Lagets bästa målskytt Lukas Hutecek, till vardags i HC Fivers WAT Margareten i den österrikiska ligan, spelar v9 och har gjort 32 mål. I likhet med Sverige sprider Österrike sina målskyttar, vilket tyder på en bra bredd. Den enda österrikaren utöver Lukas Hutecek som slår sig in på topp 45 i skytteligan är Tobias Auss, m9 till vardags i UHC Eggenburg, som gjort 18 mål.

Endast en gång under turneringen har Sverige gjort mindre än 30 mål och det var i sista matchen mot Tjeckien då man i stort sätt redan var klara för finalen – och då gjorde man 29. På andra sidan står Österike som varit ett av lagen som släppt in minst mål i turneringen. Det blir således en hård kamp mellan ett av turneringens bästa anfall mot ett av turneringens bästa försvar.

Domarsysslan kommer Stevan Djurasinovic och Nicola Music ifrån Serbien att sköta.

Klockan 21.00 smäller det alltså. I Scandinavium. Så ta er gärna dit och stötta våra grabbar till finalseger!