Idag har förbundskaptenerna Ulf Nyström och Kalle Matsson tagit ut truppen som ska ta Sverige till EM genom kvalet som spelas i Bosnien-Hercegovina.
Kvalet spelas samtidigt som A-landslaget spelar OS-kval i Malmö vilket också är anledningen att Lukas Nilsson saknas som numera spelar med A-landslaget.
Även om truppen innehåller kullarna 96-97 finns det en 98:a med som har gjort en bra säsong i Elitserien; Lugis Alfred Jönsson. Om detta säger Nyman till SHF att;
– Det är inte jättemånga skiften från truppen som kom femma i VM i Ryssland i somras, men Alfred är ny. Han har gjort det oerhört bra i Lugi den här säsongen och visat stor mognad och skicklighet.
Truppen
Målvakter:
Andreas Björkman-Myhr, Ystads IF
Anton Hagvall, IK Sävehof
Västersex:
Johan Dahlin, Ystads IF
Emil Mellegård, Redbergslids IK
Mittsex:
Oscar Cosmo, IFK Kristianstad
Markus Sjöbrink, HK Drott Halmstad
Högersex:
Linus Andersson, Ystads IF
Emil Hansson, IFK Kristianstad
Nio meter:
William Bogojevic, IK Sävehof
Felix Claar, Alingsås HK
Jonathan Edvardsson, IK Sävehof
Anton Hallbäck, Ystads IF
Emil Hansson, Ystads IF
Alfred Jönsson, Lugi HF
Nicklas Paradis, Lugi HF
Lukas Sandell, Ystads IF
Sveriges spelschema:
8 april, 17.30: Sverige–Vitryssland
9 april, 20.00: Sverige–Bosnien-Hercegovina
10 april, 13.30: Norge–Sverige
– Vi har en bra trupp där många av spelarna har viktiga roller i sina elitserielag och vi kommer att behöva prestera på topp eftersom vi hamnat i en mycket tuff kvalgrupp, säger Ulf Nyström, som leder laget tillsammans med Hammarbys tränare Kalle Matsson.
Hela nyheten finns här.