Tyskland var turneringens bästa lag – och visade det även när guldet skulle delas ut. Efter ännu en dominant andra halvlek besegrades Ungern med klara 29–17 i finalen av European Open. Samtidigt avslutade Sverige turneringen med en förlust mot Färöarna och slutade tolva.
Både Tyskland och Ungern hade redan säkrat sina platser till U16-VM i Marocko. Men i fredagskvällens final stod betydligt mer än en VM-biljett på spel. Titeln som mästare i European Open.
Ungern hade imponerat stort under veckan och tagit sig hela vägen till final efter bland annat en dramatisk semifinal mot Schweiz. Men när motståndet hette Tyskland räckte det inte hela vägen. Tyskorna tog kommandot tidigt och gick till paus i ledning med 13–8.
Fem mål är ingen ointaglig ledning i ungdomshandboll, och känslan inför den andra halvleken var att finalen fortfarande levde. Men då visade Tyskland varför laget varit turneringens stora utropstecken.
Precis som i semifinalen mot Kroatien höjde tyskorna nivån ytterligare efter paus. Med ett högt tempo, stor spelglädje och imponerande kvalitet i både försvars- och anfallsspel sprang de ifrån ett annars starkt ungerskt lag. Den andra halvleken slutade hela 16–9 till Tyskland.
Slutsiffrorna skrevs därmed till klara 29–17 och guldet gick välförtjänt till ett lag som varit turneringens kanske mest kompletta från start till mål.
Sverige slutade tolva
Samtidigt, eller tidigare under fredagen, spelade Sverige sin sista match i turneringen. I placeringsmatchen om elfte plats väntade Färöarna, som visade sig bli för svårt motstånd.
Färöingarna gick till paus i ledning med 11–6 och vann till slut med 21–14. Den stora skillnaden mellan lagen stavades Sigrid Hansdottir. Färöarnas stjärna svarade för hela tolv mål och blev omöjlig för Sverige att få stopp på.
För Sveriges del innebär resultatet att laget slutar på tolfte plats i European Open.
