72 spelare kallade till läger med U17-landslaget

Tyra Axnér. Foto (arkiv); Christoffer Borg Mattisson, borg-mattisson.se.

I december genomförs tre träningsdagar där duktiga spelare födda F02/03 slipas under förbundskapten Patrik Svarvén.

Kristianstad, Märsta och Alingsås blir samlingsplatser när U17-landslaget genomför tre regionala träningsdagar. Syftet är dels att följa utvecklingen på spelarna, dels att fungera som ett första steg mot sommarens U18-VM i Kina.

Handbollslandslaget.se har 72 spelare listats som är uttagna till träningsdagarna.

Kristianstad, 5 december

Målvakter
Emma Ahlin, OV Helsingborg
Lova Jönsson, Kristianstad HK
Hanna Popaja, Lugi HF

V6
Selma Jönsson, IFK Kristianstad
Emely Persson, Kävlinge HK

M6
Clara Eklund, H65 Höör
Johanna Gunnarsson, IFK Kristianstad
Ofelia Shoai Hallberg, H43 Lund

H6
Vera Gidebratt, H65 Höör
Andrea Litstrand, IF Hallby
Linnea Pripp, H65 Höör

V9 och M9
Ellen Andersson, Eslövs IK
Tyra Axner, Lugi HF
Binto Linnér, H65 Höör
Emma Nuhanovic, H43 Lund
Emma Shepard, IF Hallby
Johanna Westerdahl, Lugi HF
Matilda Widell, H43 Lund

H9
Wilma Birger, Ystads IF HF
Lena Zivanovic, HK Malmö/Dalhem

Märsta, 12 december

Målvakter
Anna Mossberg, Skånela IF
Ellen Dahlström, Huddinge HK
Tilde Gausel, Huddinge HK
Tyra Schjött, Eskilstuna Guif

V6
Sofia Carlsson, Skuru IK
Thea Edlund, Huddinge HK
Martina Gustafsson, Huddinge HK
Irma Jernström, AIK

M6
Ebba Eriksson, Huddinge HK
Isabella Jidmar, Kungsängens SK
Fanny Axerell Björkman, Skuru IK

H6
Kinga Kozdra, IFK Tumba
Maria Larsen, Huddinge HK
Clara Petersson Bergsten, Skånela IF

V9 och M9
Ella Forsberg, Kungsängens SK
Alice Hirsch, Spånga HK
Agnes Lundin, Skånela IF
Alva Persson, Skuru IK
Kaja Stojilkovic, Skuru IK
Amanda Wulff, Borlänge HK
Elin Åkesson, Kungsängens SK

H9
Line Brandt, Huddinge HK
Maja Brokvist, Eskilstuna Guif
Sofia Delac, Eskilstuna Guif
Linda Halvarsson, Spånga HK

Alingsås, 19 december

Målvakter
Lovisa Kalla Baudin, Skövde HF
Mona Saffari, Kärra HF
Maja Witzke Wahlgren, HK Aranäs
Agnes Åseskog, IK Sävehof

V6
Elin Ernelind, IK Sävehof
Jennifer Johansson, Kärra HF

M6
Thea Blomst, IK Sävehof
Ava Ekström, IK Sävehof
Natalie Popova, Kärra HF

H6
Emma Odén Rasmussen, Önnereds HK
Ida Sembe, IK Sävehof
Johanna Östblom, GF Kroppskultur

V9 och M9
Vanja Andersson, Kärra HF
Maja Appelgren, IK Sävehof
Meja Bernvid, Önnereds HK
Maja Gränsfelt, IK Sävehof
Amanda Källström, IK Sävehof
Elin Liljeros-Heikka, IK Sävehof
Charité Mumbongo, Kungälvs HK
Melina Pilav, Skövde HF
Tindra Sahlin Wallenius, Skövde HF
Hanna Wedenby, BK Heid
Tova Österwall, Önnereds HK

H9
Kajsa Lindberg, IK Sävehof
Linnea Lang, Önnereds HK
Matilda Antonsson Hjälmedala, Kärra HF
Nina Koppang, IK Sävehof