Yahia Omar knäskadad – missar VM

Häromdagen var det Haukur Thrastarson som skadade sig och missar resten av säsongen samt VM. Nu var det Veszprems och Egyptens Yahia Omars tur. Högernian har slitit av det främre korsbandet i knäet, det skriver den ungerska storklubben på sin hemsida.

Det var i den 40:e minuten i Veszprems Champions League-match mot Wisla Plock som högernian skadade sitt knä. Det syntes direkt att det var en allvarlig skada och Yahia Omar fick hjälpas av planen av sina lagkamrater.

Egyptiern har nu testats och det har bekräftats att han har slitit av det främre korsbandet i knäet. Det är lång rehabilitering som gäller efter den typen av skada och därför är säsongen över för högernian.

Det innebär att Omar missar VM i Sverige. En tuff smäll för både honom och Egypten så klart, där han är den stora stjärnan. Egypten ställs mot Kroatien, Marocko och USA i det inledande gruppspelet i Jönköping.

LÄNK: YAHIA OMAR SÚLYOS TÉRDSÉRÜLÉST SZENVEDETT

ANNONS
ANNONS