Seger mot Kroatien var mer eller mindre ett måste för Sverige, och det utan Jim Gottfridsson, Felix Claar och Daniel Pettersson. Då fick Karl Wallinius och Jonathan Edvardsson chansen i större roller – och som de levererade.
– Jag stod med tårar i ögonen efter matchen. Jag är så otroligt glad för hans skull, säger Karl Wallinius om Jonathan Edvardsson.
Sverige var illa ute redan före matchen och inte såg det bättre ut efter inledningen mot Kroatien. Sverige missade läge på läge och hade dessutom rätt svårt bakåt mot skyttestarka kroatiska spelare. Sen hände något. Sverige vaknade till liv, och framförallt imponerade ”Backup Boys” Karl Wallinius och Jonathan Edvardsson.
– Det är inte första gången vi har motgångar i ett mästerskap och då är det viktigaste att laget står ihop och inte börjar splittras. Det visar vi exemplariskt idag – att vad som än händer är vi en lagmaskin, säger Karl Wallinius, som var märkbart rörd efter matchen.
– Med två minuter kvar av matchen gick det upp för mig att det vi kämpat för hela jävla matchen hade slagit igenom. Jag och ”Jonte” pratade om det igår, att vi har en jäkla möjlighet att ta chansen. Jag stod med tårar i ögonen efter matchen. Jag är så otroligt glad för hans skull.
Duon gjorde sju mål tillsammans
Wallinius bidrog med fyra mål, Edvardsson med tre. Dessutom flera fina framspelningar av den förstnämnde och ett gediget försvarsspel. Två nyckelspelare för Sverige, helt enkelt.
– Jag brände första skottet och vi får inte så mycket med oss här, det känns som att domarna vill släppa grejer och jag blir jävligt arg då. Jag fick behärska mig lite och ”Palle” (Andreas Palicka) sa åt mig att hålla käften och då gjorde jag det, säger Wallinius med ett skratt.
– När jag gjorde första målet fick jag självförtroende och det gör så otroligt mycket när man spelar handboll.
Karl Wallinius roll i det här laget var något ifrågasatt före OS. En roll som växte när Eric Johansson lämnade återbud. Jonathan Edvardsson var med som reserv och hade så klart förblivit just det om inte såväl Jim Gottfridsson som Felix Claar missat dagens match.
– Jag kan bara summera med att det var en jätterolig handbollsfest och kul att vi lyckades vinna. Jag är otroligt stolt över att få vara med det här gänget. Det var en speciell känsla också att kliva in när både ”DP” och Felix var skadade och Jim avstängd, som jag tycker jättesynd om. Så det är blandade känslor eftersom jag är jättestolt över att få göra OS-debut – det var bara att njuta, säger Edvardsson.
27-åringen är känd i handbollskretsar för att vara både en fin person och en lagmänniska ut i fingerspetsarna. Därför var det kanske inte så konstigt att han valde att hylla just laget efter att han själv stått för en stor prestation.
– Hela gruppen har varit så go mig mig hela tiden. Jag vet inte hur många ryggdunkningar jag har fått. Gruppen gjorde så att jag kunde kliva in och bidra.
Du såg så lugn ut under hela matchen, var du verkligen så lugn som du såg ut att vara?
– Det är bara skådespeleri. Nej, jag skojade. Det är ett tråkigt svar kanske, men det är mitt andra OS som jag är med som reserv på och jag känner att jag har gjort alla förberedelser jag kan för att vara så redo som möjligt. Nu när jag kom in var det bara att njuta av att jag faktiskt är här och det var hur roligt som helst att spela handboll, säger Edvardsson, som laddat upp med lite olika aktiviteter.
– Jag har fått ett styrketräningschema från SOK och så har jag försökt skjuta skott i krysset på ”Äpplet” (Mikael Appelgren) på våra reservträningar. En dag var Tara (Babulfath, OS-bronsmedaljör i judo, reds.anm) med och bollade och då fick jag inspiration av det.
